Boštjan SmoleBoštjan Smole

Finančna kriza v Turčiji ni le posledica poslabšanja odnosov z ZDA

Svet | 21.08.2018, 15:38

Turčija se je znašla v finančni krizi, njena valuta je izredno nestabilna. A to ni le posledica poslabšanja odnosov z ZDA. Analitiki opozarjajo, da je bilo kaj takega mogoče pričakovati. Kot pojasnjujejo, so v trenutne razmere vodili različni dejavniki, v prvi vrsti je odgovorna napačna politika v državi. To že čuti tudi soseščina, še posebej bližnji razvijajoči se trgi.

Turška lira je letos izgubila že približno 40 odstotkov svoje vrednosti. Za zadnje padce naj bi bil kriv spor Ankare in Washingtona v primeru pastorja iz svetovne velesile, ki je zaradi domnevnega vohunjenja v hišnem priporu v državi ob Bosporju. Sprva sta izmenjala le kazni proti ministroma za pravosodje in notranje zadeve na obeh straneh, a nato sta boj prenesli še na gospodarsko področje in druga drugo obremenili s carinami, sledilo je znižanje bonitetne ocene Turčiji.

A gre le za delček zgodbe. Analitiki poudarjajo, da ne gre pozabiti vpliva predsednika Recepa Tayyipa Erdogana na monetarno politiko. Kot poroča AsiaNews, se zdi, da je finančna kriza v državi posledica špekulacij in lahko pridobljenega denarja. Vse skupaj se je namreč začelo s kulturno in gospodarsko širitvijo, poskusom utiranja poti do novega geopolitičnega položaja, ter z imperialistično zunanjo politiko, ki je sovpadla s pomanjkanjem domačih energetskih virov in kreditnim balonom.

Zadnje Erdoganove napake je za časopis Finance naštel Blaž Hribar, pri čemer je omenil odvzem neodvisnosti centralni banki ob javnem kritiziranju zviševanja obrestnih mer za zajezitev inflacije ter družinsko in nestrokovno kadrovanje na glavne finančne položaje. Med drugim je Erdogan mesto finančnega ministra zaupal svojemu zetu.

Pomanjkanje zaupanja tujih vlagateljev se tako nadaljuje, država in njena valuta tako še naprej drsita proti dnu, čeprav je nekaj optimizma vlil Katar, s katerim je Turčija podpisala dogovor o spodbujanju medsebojne trgovine. To verjetno ne bo dovolj, kakor tudi ne bo dovolj pomoč Rusije, Kitajske in morda Evropske unije.

Opazovalci trdijo, da bi se iz turške zgodbe morali učiti razvijajoči se trgi. Med ranljivejše države sodijo Indija, Indonezija, Malezija in Filipini, ki bi utegnile biti prisiljene v nekatere drastične ukrepe.

Svet
Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...