Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović

Tudi v času dopustov naj bodo zdravila na dosegu rok

Svetovalnica | 17.07.2018, 21:28 Rok Mihevc

V poletnem času radi izkoristimo dopust in priprava vključuje tudi pakiranje potrebščin, kjer se znajdejo tudi zdravila. Kaj vzeti s seboj, je odvisno od tega, kam gremo, za koliko časa… Prav o tem je v Svetovalnici svetoval Bojan Madjar iz Lekarniške zbornice.

Bojan Madjar je uvodoma svetoval, naj bodo v vsakem primeru v naši nabirki zdravila zoper vročino in bolečine, za lajšanje opeklin, zaščitna sredstva proti opeklinam in alergijam. »Na dopustu so pogoste tudi želodčne težave, zgaga, zaprtje. Če pa jemljemo določena kronična zdravila zaradi sladkorne bolezni, povišanega krvnega tlaka, seveda ne pozabimo na ta zdravila, ki jih moramo redno jemati.«

Vedno na dosegu rok

Zdravila spravimo v manjšo torbico, ki bo vedno pri roki, da jo imamo možnost vedno vzeti s seboj, posebej če smo na letalu ali avtobusu, pravi naš sogovornik. »Visoke temperature v avtobusu ali avtu lahko škodijo zdravilu in se njihova kakovost lahko bistveno spremeni. Zdravila shranjujemo pri sobni temperaturi, meja čez 30 stopinj Celzija, pa že predstavlja določeno tveganje, saj lahko pride do razkroja učinkovin. Posebej pazimo na tista, ki jih moramo hraniti na hladnem, večinoma gre za biološka zdravila (inzulin)."

Škatlice pomembne zaradi mednarodnega imena

Svoj pomen imajo tudi škatlice, v katerih so zdravila, ki jih med drugim ščitijo pred svetlobo; določena so namreč občutljiva na izpostavljanje sončni svetlobe. Na škatlicah so tudi navodila za uporabo, tako da lahko vedno preverimo kakšna težava je nastala, kakšne so informacije in mednarodno ime zdravila. »To je zelo pomembno, saj imajo lahko že sosednje države drugačna imena istih zdravil.«

Pretečena zdravila niso za v školjko

Proizvajalec zdravila zagotavlja, da bo njegova kakovost ohranjena, če je bilo primerno hranjeno. Ko je presežen rok uporabe, pa tega zagotovila ni. »Pri zdravilih je tveganje večje kot pri živilih, zato jih ne uporabljamo, ko preteče rok uporabe. Ta pa ni samo do izteka, ampak se pri določenih zdravilih začne pri odprtju embalaže, npr. sirupa ali kapljic za oči.« Ko preteče rok uporabe ali dvomimo o kakovosti zdravila, te odvržemo med posebne odpadke (odpadna zdravila). Nikakor pa jih ne vržemo v straniščno školjko ali jih sežgemo, opozarja Madjar.


Oddajo je pripravila in vodila Tanja Dominko.

Svetovalnica
Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...