Jože BartoljJože Bartolj
Aleš KarbaAleš Karba
Tone GorjupTone Gorjup

Na Irskem nerojenim otrokom odvzeli ustavno pravico do življenja

Svet | 26.05.2018, 13:49 Marjana Debevec

Udeleženci referenduma na Irskem so podprli uzakonitev splava do 12. tedna nosečnosti. Do sedaj je bil splav dovoljen le v primerih, ko je bilo ogroženo življenje matere. Medtem ko mediji pišejo o naprednosti tega koraka, pa se drugi sprašujejo, kako je lahko uzakonitev umora nedolžnih nerojenih otrok človekova pravica. Za komentar smo poklicali dr. Romana Globokarja, ki se mudi na študijskem izpopolnjevanju na Irskem.

Na referendumu so volivci glasovali o odpravi osmega amandmaja irske ustave, sprejetega leta 1983, ki je ščitil življenje nerojenega otroka. »Irska je bila ena redkih držav, ki je imela v ustavi zapisano pravico nerojenega otroka do življenja. Sedaj pa so to pravico umaknili in z zakonodajo, ki bo sledila in še ni sprejeta, bodo najverjetneje uzakonili splav«, je za naš radio dejal dr. Roman Globokar.

Ob tem je po njegovih besedah najbolj žalostno to, da se je pozabilo na nerojenega otroka, ampak se je govorilo samo o pravicah ženske, da odloča o svojem telesu. »Se je pa pozabilo, ali pa spregledalo, ali zanemarjalo prav to dejstvo, da gre na drugi strani tudi prav tako za človeško življenje, ki ima pravico živeti in nima glasu in tudi nima nobene možnosti, da bi samo zaščitilo svoje lastno življenje. Družba se je s tem referendumom temu tudi odpovedala. Sedaj je pravzaprav to otroško življenje izročeno na voljo njihovih staršev, ki bodo odločali o tem, ali bodo živeli, ali ne.«

Laiške organizacije za življenje bodo po besedah dr. Globokarja še naprej nadaljevale z osveščanjem ljudi, pa tudi z lobiranjem pri sprejemanju zakonodaje. »Mislim, da je zelo pomembno, kakšen zakon bo Irska sprejela: ali bo sprejela zakon, ki bo popolnoma liberaliziral splav do 12. tedna, ali pa bo uvedla kakšno obvezno posvetovanje, kot ga imajo nekatere države, in pa to, da mora med odločitvijo za splav in pa potem samo izvedbo splava preteči nekaj dni, ko ima žensko možnost, da premisli.«

Po besedah dr. Globokarja torej še obstaja nekaj možnosti, ki bi staršem omogočile bolj tehtno odločitev. Vendar pa je že sedaj jasno, da otrok nima več ustavne pravice do življenja, kot jo je imel do sedaj.

Svet, Cerkev po svetu, Evropska Unija
Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc in Luka Sešek na poslovilni slovesnosti (photo: posnetek zaslona) Peter Prevc in Luka Sešek na poslovilni slovesnosti (photo: posnetek zaslona)

Ste tudi vi potočili solzo?

Peter Prevc se je poslovil na vrhuncu, na najlepši možen način. Po zadnjem skoku v profesionalni športni karieri ga je v izteku pričakala družina skupaj z reprezentančnimi kolegi. Ob slovesu so mu ...

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...