Nataša LičenNataša Ličen
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Rok MihevcRok Mihevc

EU in Britanija z dogovorom o prehodnem obdobju po brexitu

Svet | 19.03.2018, 15:22 Andrej Šinko

Evropska unija in Velika Britanija sta dosegli dogovor o prehodnem obdobju po brexitu. To bo trajalo do konca decembra 2020, torej 21 mesecev, kar je dovolj blizu dvema letoma, kolikor je želela britanska stran, je pojasnil glavni britanski pogajalec David Davis. Prvi mož pogajalske skupine unije Michel Barnier pa je poudaril, da Velika Britanija po dogovoru ne bo več sodelovala pri odločanju unije, bo pa ohranila vse koristi notranjega trga, carinske unije in drugih evropskih politik, zato bo tudi morala spoštovati vso evropsko zakonodajo, enako kot članice unije.

Glavni pogajalec unije o brexitu Michel Barnier je ocenil, da je prehojen velik del poti do urejenega izstopa Britanije iz unije, a opozoril, da bo pravno gotovost prinesla šele ratifikacija ločitvenega sporazuma. »Prehodno obdobje bo omejeno,« je pojasnil Barnier. V tem obdobju Britanija po Barnierjevih besedah ne bo več sodelovala pri odločanju unije, bo pa ohranila vse koristi notranjega trga, carinske unije in drugih evropskih politik, zato bo tudi morala spoštovati vso evropsko zakonodajo, enako kot članice unije.

Pogajalci so se po Barnierjevih navedbah tudi dogovorili, da bodo imeli državljani, ki bodo prišli na Otok med prehodnim obdobjem, enake pravice kot tisti, ki bodo prišli pred brexitom, kar je ves čas zahtevala unija.

Britanija bo lahko v prehodnem obdobju podpisala in tudi ratificirala nove dogovore s tretjimi državami, »s starimi prijatelji in novimi zavezniki«, ki pa jih bo lahko uveljavila šele po koncu tega obdobja, pa je pojasnil glavni britanski pogajalec David Davis.

Po intenzivnih pogajanjih v minulih dneh sta se strani dogovorili o večini ločitvenega sporazuma, ki pokriva tri prednostna ločitvena vprašanja, pravice državljanov, finančno poravnavo in mejo na irskem otoku, ter prehodno obdobje.

Barnier je sicer danes v Bruslju predstavil osnutek pravnega besedila ločitvenega sporazuma v treh barvah: zeleni, rumeni in beli. Zelena označuje uradno dogovorjen del, rumena političen dogovor, ki ga je še treba izpiliti, bela pa področja razhajanja. Današnji dogovor je pomembna postaja, a nismo še tam, je opozoril Barnier in poudaril, da bo pravno gotovost prinesla šele ratifikacija ločitvenega dogovora. »Nič ni dogovorjeno, dokler ni vse dogovorjeno,« je dodal.

Prvi pomemben mejnik v pogajanjih o brexitu je bil lanski decembrski načelni dogovor o treh prednostnih ločitvenih vprašanjih, današnji dogovor je drugi pomemben mejnik, je poudaril Davis in izrazil prepričanje, da ga bo vrh unije konec tedna potrdil. Strani sta z današnjim dogovorom zapečatili vprašanji pravic državljanov in finančne poravnave, je povedal Barnier. Vprašanje o meji na irskem otoku, tretje prednostno ločitveno vprašanje, pa še ni dorečeno.

Pogajalci so se sicer danes dogovorili, da sporna skrajna ali rezervna rešitev, po kateri Severna Irska brez drugačnega dogovora ostane del carinske unije, mora biti del pravnega besedila ločitvenega sporazuma. Britanska premierka Theresa May je še pred nekaj tedni izjavila, da noben britanski premier ne bi nikdar sprejel takšne ideje, saj spodkopava ustavno celovitost Združenega kraljestva.

Današnji dogovor potrebuje sicer še potrditev voditeljev članic unije, ki se sestanejo konec tedna v Bruslju. Nato bosta strani lahko začeli pogajanja o prihodnjih odnosih. Ta naj bi se začela aprila.

Svet, Evropska Unija
Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.