Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović
Nasilje v Siriji (foto: Asianews)
Nasilje v Siriji

Na varnostni konferenci v Münchnu veliko o nevarnostih, manj o rešitvah

Svet | 18.02.2018, 23:45

Letošnja varnostna konferenca v Münchnu je minila v znamenju govorov o številnih nevarnostih. Vrstili so se tudi pozivi k močnejši vlogi Evropske unije v svetu. Kako to doseči, ostaja pod vprašajem.

Predsedujoči varnostni konferenci Wolfgang Ischinger ob koncu tridnevnih razprav v bavarski prestolnici ni zvenel optimistično. Kot je ocenil, smo lahko slišali, kaj je na svetu narobe, kje so nevarnosti in čemu se je treba izogniti, a nismo slišali dovolj konkretnih predlogov v smeri boljše prihodnosti. "Čaka nas še veliko dela," je priznal. Pogrešal je predvsem več besed o tem, kaj konkretno bodo vlade držav naredile za zagotovitev miru. Namesto tega je bilo slišati grožnje in medsebojna obtoževanja. Ena odprta fronta je na Bližnjem vzhodu, še posebej med Izraelom in Iranom, druga med ZDA in Rusijo.

Spričo vsega dogajanja je po mnenju številnih govorcev nujna večja vloga Evropske unije, ki mora pokazati moč, k čemur po mnenju nemškega zunanjega ministra Sigmarja Gabriela sodi tudi vojaška pripravljenost. "Kot edinim vegetarijancem nam bo v svetu mesojedcev zelo težko," je ocenil. "Dolgo nismo bili zmožni svetovne politike. Okoliščine pa so nas pripeljale do tega, da se moramo potruditi biti sposobni svetovne politike," je dejal tudi predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker. A za odločnejši nastop je nujna enotnost držav, kar bo težko doseči. "Kako je mogoče doseči enotnost, če države tako različno pojmujejo varnostna tveganja in dajejo v ospredje svoje lastne nacionalne interese," so ob sklepu varnostne konference ocenil nemški portal Deutsche Welle. Skrb za lastne interese je vidna v izhodu Velike Britanije iz povezave. Britanska premierka Theresa May je sicer v Münchnu povedala, da si po brexitu želi tesnega sodelovanja z Evropsko unijo na področju varnosti in je predlagala sklenitev posebnega varnostnega dogovora med stranema. "Varnost Evrope je naša varnost," je poudarila.

Da krize ne poznajo meja, sta zbrane v bavarski prestolnici opozorila generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg in generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres. Ta je opozoril, da je izzive človeštva mogoče reševati le skupaj.

Svet, Evropska Unija
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...