Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović

Svetovalnica: Nevroendokrini tumorji težko prepoznavni

Zdravstvo | 04.12.2017, 10:34 Rok Mihevc

V zdravstveni Svetovalnici smo tokrat govorili o večjem izzivu na področju onkologije – o nevroendokrinih tumorjih. Naša gostja je bila dr. Janja Ocvirk.

Endokirni sistem je nadzorni sistem z notranjim izločanjem in rakave celice se lahko razvijejo iz vsake celice tega sistema. »Tako kot so celice različne, je tudi paleta teh tumorjev zelo različna in dajejo zelo različne simptome. Najbolj pogosti nevroendokrini tumorji so tisti, ki vzniknejo v prebavilih in v pljučih.«

»Natančnega mehanizma o nastanku raka ne poznamo, vemo pa, da je nekaj teh rakov gensko pogojenih in lahko vzniknejo v več različnih organih,« pravi Janja Ocvirk. Nekdo lahko zboli za več različnimi endokrinimi tumorji, ki so lahko povezani z drugimi tumorji. »To so tako imenovane multiple nevroendokirne neoplazije, ki lahko vzniknejo na novo brez nekega vzroka.«

So zelo različni in imajo različno odražanje, pojasnjuje naša sogovornica. »Lahko izločajo najrazličnejše substance in te delajo različne simptome. En redkih je rak, ki vznikne v trebušni slinavki in izloča inzulin, ta pa močno znižuje krvni sladkor. Vsak od teh nevroendokrinih tumorjev lahko izloča sebi lastno substanco, zato je njihova paleta zelo široka.«

Simptomi so zelo neznačilni. »Za tiste, ki jih najpogosteje s tem povezujemo, je lahko nekaj kar sodi v karcinoidni sindrom. To so driska, naval rdečine v obraz, bitje srca, vročina v obrazu... To je povezano z marsičem drugim, saj lahko drisko dobite tudi od neprimerne hrane zaradi okužb z bakterijami in virusi.«

Ključno je zgodnje odkrivanje. »Veliko se jih žal odkrije pozno in na žalost nimamo presejalnega programa za te tumorje. Nikjer po svetu tudi ne obstaja in ne poznamo tovrstnega testa. Kaj je zelo pomembno pri teh in drugih rakih je to, da če ima nekdo težave, ki ne minejo v roku nekaj dni, potem je za to potrebno nekaj dodatno narediti. Prvo je odhod k osebnemu zdravniku, ki bo naredil dodatne teste in bolnika napotil naprej na druge preiskave.«

 

Zdravstvo, Svetovalnica
Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...