Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Papež Frančišek avdienca (foto: Radio Vatikan)
Papež Frančišek avdienca

Papež: Maša je najvišja oblika molitve, oseben odnos z Bogom

Cerkev po svetu | 15.11.2017, 12:52 Marta Jerebič

Papež Frančišek nadaljuje niz sredinih katehez o evharistiji. Danes je med drugim poudaril, da maša ni spektakel ali muzej, ampak molitev, živo srečanje z Gospodom. Za pripravo na mašo pa je potrebna tišina, ne klepetanje, je dodal sveti oče.

Maša je najvišja oblika molitve. Ta pa je predvsem dialog, oseben odnos z Bogom. Molitev zahteva tišino: »Ko pridemo k maši, morda pridemo pet minut prej in začnemo klepetati s tistim, ki je ob nas. Vendar to ni čas za klepetanje, ampak trenutek, da se pripravimo na dialog, da se zberemo v srcu in pripravimo na srečanje z Gospodom. Tišina je zelo pomembna. Spomnite se, kaj sem vam povedal prejšnji teden: ne gremo na nek spektakel: gremo na srečanje z Gospodom, na to nas pripravi in spremlja tišina.«

Papež je nato naštel nekaj točk, kakšni moramo biti v odnosu do Gospoda. Najprej moramo biti ponižni, kot otroci moramo zaupati v Očeta. Prepustiti pa se moramo tudi presenetiti. Molitev ni pogovor z Bogom na način kot besede ponavljajo papagaji: »Srečanje z Gospodom je vedno živo srečanje, ni muzejsko. Gremo k maši in ne v muzej. Gremo na živo srečanje z Gospodom.«

Frančišek je na koncu spregovoril še o možnosti prerojenja z Gospodom, veselju vnovičnega začetka. Ob številnih dejavnostih pogosto pozabljamo to, kar je bistveno: naše duhovno življenje, srečanje z Gospodom v molitvi. A Gospod nam vedno odpušča in se prek evharistije, obhajila pri maši, sreča z našo krhkostjo.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...