Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović

V oddaji Pogovor o smo predstavili kandidate za predsednika države

Slovenija | 11.10.2017, 18:10 Andrej Šinko

Gostje današnje oddaje Pogovor o so bili kandidati za predsednika države Suzana Lara Krause, Angelca Likovič, Maja Makovec Brenčič, Boris Popovič, Andrej Šiško, Marjan Šarec, Borut Pahor, Ljudmila Novak in Romana Tomc. Zastavili smo jim dvanajst vprašanj, ki zadevajo krščanske in občečloveške vrednote ter aktualne družbenopolitične probleme. Nekaj odgovorov lahko preberete v nadaljevanju članka, celotni oddaji pa lahko prisluhnete s klikom na povezavo ob strani.

Kandidati so odgovarjali na zelo različna vprašanja, med drugim tudi na to, kako oblikujejo svojo vest. Suzana Lara Krause (SLS) je dejala, da jo oblikuje po vrednotah, ki jih je črpala iz družine. »Tradicionalne družinske vrednote, v katerih sem bila vzgojena, in znanje, ki sem ga skozi življenje, s šolanjem in življenjskimi izkušnjami, pridobila. Skromnost, delavnost in poštenost so moje vodilo.«

Angelca Likovič (Za otroke!) vest oblikuje po desetih Božjih zapovedih. »To je moje vodilo. In če bi vsi ljudje sveta in Slovenije bolj živeli po teh desetih Božjih zapovedih, bi bili zapori mnogo bolj prazni, mnogo manj tajkunov bi bilo, ki ne bi kradli … Skratka, imeli bi mnogo lepše medsebojne odnose.«

Maja Makovec Brenčič (SMC) vest oblikuje po več vrednotah. »Predvsem po poštenosti, iskrenosti, verjetju v sočloveka, po dobrem … Prav zato, ker menim, da velikokrat pozabimo na to, kaj vse človek je, in predsednik mora biti najprej človek.«

Eno od vprašanj se je nanašalo na njihov pogled o splavu. Boris Popovič (Slovenija za vedno) pravi, da je možnost za odločitev za splav nujno potrebna. »Tudi v ustavi je zapisano. Ravno tako pretirano trpljenje človeka, ko res ne more več in mu ni več pomoči, mu je tudi potrebno pomagati.«

Andrej Šiško (Zedinjena Slovenija) je dejal, da si je vedno prizadeval za pravico do življenja. »Dobro se zavedam konfliktnosti pravic, kot nam razlagajo, na eni strani staršev, na drugi strani pa še nerojenega otroka, ki je v resnici živo bitje. To živo bitje se niti braniti ne more, drugi pa odločajo o njem, ali bo živel ali ne. To je problem in mislim, da je tudi predsednik dolžan na to opozarjati.«

Marjan Šarec (Lista Marjana Šarca) je poudaril, da je vsak splav tragično dejanje. »Vendar pa, če do njega pride, ne smemo nikogar obsojati. Ta pravica je zapisana tudi v ustavi. In menim, da je boljše tako, kot pa, da bi se splavi potem opravljali na črno in bi bilo s tem še kakšno življenje ogroženo.«

Eno od vprašanj je zadevalo uveljavitev arbitražne odločbe o meji med Slovenijo in Hrvaško. Borut Pahor (neodvisni kandidat) je dejal, da jo je treba uveljaviti z dialogom. »Zakaj? Zato, ker imamo poleg mednarodnega prava na svoji strani tudi veliko podporo mednarodne skupnosti, ki je ne smemo izgubiti s tem, ko bi jih prestrašili z možnostjo, ko bi poskušali mi enostransko z uporabo sile določiti mejo.«

Tudi Ljudmila Novak (NSi) je poudarila, da je dialog nujen. »Slovenija mora pripraviti vse zakonodajne podlage, Evropska unija je na naši strani, potem pa se bomo lahko tudi naprej pogovarjali o vseh podrobnostih s Hrvaško.«

Romana Tomc (SDS) je dejala, da arbitražni sporazum ni v prid Sloveniji, kljub temu meni, da je treba s Hrvaško vzpostaviti dialog. »Aktualna diplomacija je popolnoma padla na izpitu in se smeši. Mi bi morali ubrati enoten jezik. To ni vprašanje vlade, to je vprašanje Slovenije.«

Kandidati so odgovarjali tudi na vprašanja o obvezni volilni udeležbi, o novi definiciji družine v družinskem zakoniku, o sporazumu med Slovenijo in Svetim sedežem, o tem, kaj lahko predsednik naredi za zamejce in Slovence po svetu ter še nekaterih drugih temah.

Slovenija, Politika
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...