Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Svetovalnica: Demenca ni del starosti, ampak je bolezen

Svetovalnica | 20.09.2017, 11:01 Rok Mihevc

September je mesec demence oz. Alzheimerjeve bolezni. Kako prepoznati znake, kako se spopasti s to boleznijo in ali obstajajo zdravila proti njej, smo v Svetovalnici povprašali predsednico Društva Spominčica Štefanijo Lukič Zlobec.

Demenca je v današnjem svetu vedno bolj prisotna in o njej vedno več govorimo. Še 20 let nazaj je bila to tabu tema, danes pa se na priporočila stroke o njej veliko osvešča, pravi Štefanija Lukič Zlobec. »Z namenom, da prepoznamo znake, ki so težko prepoznavni, če o njih ne vemo nič. Kasneje pa poskrbimo, da takega človeka čim prej peljemo k zdravniku.«

Prvi znaki demence

Težava s spominom je prvi znak, druga težava, ki je tipična za demenco, je težava pri govoru, pojasnjuje naša sogovornica. »Človek ne najde pravih besed, se mu zatika,...« Hkrati imajo ljudje tudi težave pri krajevni in časovni orientaciji. »Se izgubijo, ne najdejo hiše.« Pride tudi do vedenjsko-karakterne-osebnostne spremembe, sprašujejo se ene in iste stvari, obtožujejo svojce, da so jim kaj ukradli. Njihovo znanje izgineva, niso sposobni organizacije, ne znajo opravljati več svojih rutinskih stvari. »Zato se zapirajo sami vase, hkrati pa v to potegnejo tudi svojce.«

Hiter odziv je ključen

»Hitro prepoznavanje bolezni je ključno za uspešno zdravljenje bolezni,« je opozorila naša gostja. »Če se taki znaki pojavljajo dvakrat ali trikrat na dan, to še ni bolezen. Alarm pa sprožimo, ko se pojavijo desetkrat na dan in takrat je obisk zdravnika nujen.« Ta namreč preveri, ali gre za simptome demence, ali gre za kako drugo bolezen, ki ima podobne znake in je ozdravljiva.

Društvo Spominčica pomaga svojcem v težavah

Glavna naloga društva je pomoč svojcem, pojasnjuje Štefanija Lukič Zlobec. »Pri demenci, ki lahko traja tudi od 10 do 15 let, se svojci znajdejo v hudih težavah. Bolnik namreč kmalu postane nesamostojen in potrebuje 24-urno prisotnost in pomoč. Zato je prav, da svojci dobijo čim več informacij in podpore. Bolnik se iz leta v leto spreminja, a čutijo do konca, zato z njimi ravnamo prijazno, potrpežljivo in dostojno.«

V pomoč svojcem je svetovalni telefon, ki deluje vsak delovnik med 9h – 16h. Izdajajo tudi glasilo »Spominčica«, ki jo najdete kot samostojno revijo pri reviji »Ženska«. Organizirajo izobraževanja z naslovom »Ne pozabi me«, pripravljajo brošure, omogočajo tudi individualne pogovore.

Društvo Spominčica
Društvo Spominčica © Društvo Spominčica

Kaj pa zdravila?

Demenca je bolezen in ni del starosti. »Boris Pahor, ki ima 104 leta, nima demence,« je pojasnila gostja, ki pravi, da zdravila so in je zato pomembna prva diagnoza. »Zagovarjamo, da čim več bolnikov dobi pravočasno zdravilo, ker ta najbolje pomagajo v zgodni fazi bolezni.«

Preventiva!

»Vse kar je dobro za srce, je dobro tudi za možgane.« Tako sogovornica spodbuja k telesni aktivnosti, sprehajanju, mediteranski dieti, učenju novih stvari in jezikov, petju, glasbi, plesu, gibanju, kontaktu s prijatelji in družabnemu življenju. »Koristne so tudi maščobe; možgani namreč potrebujejo močno energijo.«

Svetovalnica
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...