Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Rok MihevcRok Mihevc

Generacija, ki prihaja je res posebna, a ima polno dobrih idej

Oddaje | 12.06.2017, 13:00 Rok Mihevc

Kako pomembno je vseživljenjsko učenje, saj nas ta spodbuja k aktivnejšemu življenju, smo govorili v tokratni oddaji Mladoskop. Z nami so bili direktorica podjetja Moja zaposlitev, Saša Boštjančič, Alenka Kraljič s podjetja Trenkwalder, direktor Centra za izobraževanje Cene Štupar, Bojan Hajdinjak ter Primož Klemen s podjetja Profil.

Vseživljenjsko učenje je nujno za vse, tako za mlade, kot starejše, meni Hajdinjak. »Vlagati moramo vase, pa ne samo zato, da smo zaposljivi, ampak tudi, da funkcioniramo v domačem okolju.« Klemen je spregovoril o zaposljivosti starejših in pojasnil, da so ti v zadnjih letih bolj zaposljivi, kot so bili nekoč in ta meja se še bolj dviga. »Vedno bolj smo pripravljeni narediti nekaj zase, da sledimo trendom in umikamo predsodke iz preteklosti. Včasih so na delovna mesta prihajali premladi ljudje in takrat je bilo bistveno več napak.«

Kraljičeva pa je povedala, da je človek, ki se vseživljenjsko izobražuje, hitreje zaposljiv in je na delovnem mestu bolj učinkovit ter hitreje doseže cilje. »Starejši in izkušenejši ljudje imajo celosten pogled na svet, mlajši, ki prihajajo iz formalnega izobraževanja, pa so šele na začetku osebnostne zrelosti. Tako prihaja do določenih razlik med dvema generacijama.«

»Generacija, ki prihaja je res posebna, a tudi ti mladi imajo veliko dobrih idej,« poudarja Boštjančičeva. »Ker delavcev počasi zmanjkuje, bomo morali veliko delati tudi s starejšimi. In najbolj pomembno pri tem se mi zdi prenos znanja med generacijami.« Hajdinjak hkrati opozarja, da bodo vedno bolj potrebne prekvalifikacije. »Zdaj več ne govorimo, da bomo morali v življenju zamenjati pet služb, ampak kar pet poklicev. Morali bomo biti pripravljeni na prekvalifikacije in na tem, kar nas zanima, so graditi svojo kariero.«

Tako pojasnjuje, da imajo ljudje že zdaj veliko možnosti za prekvalifikacije, veliko je brezplačnega izobraževanja in delavnic. »Odrasle se ne sili več, da sedejo v šolske klopi, zdaj obstaja hiter sistem, ko naši svetovalci popišejo vsa znanja, ki jih je pridobil in se mu ta priznajo, gre pa samo na tista izobraževanja, da mu ta »manjko« nadomestijo.« Hkrati je opozorila, da šolski sistem ni realen s trgom dela. »Ko človek pridobi prekvalifikacijo, nima dneva delovnih izkušenj in je spet brezposeln. Potrebno je najti korelacijo, da bi starejši počasi pridobivali izkušnje v času šolanja in bi bili takoj zaposljivi.«

Več iz oddaje pa v posnetku!

Saša Boštjančič, Alenka Kraljič, Bojan Hajdinjak, Primož Klemen
Saša Boštjančič, Alenka Kraljič, Bojan Hajdinjak, Primož Klemen © splet

Oddaje
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...