Damijana MedvedDamijana Medved
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Marjana DebevecMarjana Debevec

Velikonočni poslanici nadškofa Zoreta in Cvikla

| 15.04.2017, 16:30 Tone Gorjup

Slovenski škofje vernikom pred praznikom vstajenja običajno namenijo poslanice, v katerih opozarjajo na sporočilo velike noči in voščijo za praznke. Metropolita, ljubljanski in mariborski nadškof Stanislav Zore in Alojzij Cvikl sta tokrat izbral zanimive poudarke: prvi je spregovoril o pomenu »odvaljenega kamna«, ki je zapiral Jezusov grob, drugi pa se je vprašal, zakaj po 2000 leti še vedno tako slovesno obhajamo ta praznik?

Nadškof Stanislav Zore je poslanico začel s prizorom žena, ki na velikonočno jutro hitijo k Jezusovem grobu. Skrbelo jih je, kaj bo s kamnom, ki je zapiral vhod v grob. Kdo ga bo odvalil? Zavedale so se, da je zanje pretežak. Ko so prišle na cilj, se je izkazalo, da je bila njihova skrb prazna. Nadškof je omenil sv. Petra Krizologa, ki pravi, da se je angel spustil in odvalil kamen. Ne zato, da bi omogočil prehod Gospodu, ki je šel ven, ampak da bi pokazal svetu, da je Gospod že vstal. Ob tem je nadškof Stanislav Zore dodal: »Odvaljenega kamna ni potreboval Kristus zaradi vstajenja, ampak ga potrebujemo mi, da spoznamo, da smrt in grob nista več zadnja beseda bivanja. Noben grob ni več zaprt. Kamen ne loči več življenja in smrti. Prazen grob in odvaljen kamen nam omogočata, da se ozremo k vstajenju in življenju.« Voščil pa je z Jezusovimi besedami prestrašenim učencem, ki so ga izdali, zatajili pustili samega: »Mir vam bodi!« in nadaljeval: »Naj pozdrav vstalega Jezusa doseže tudi vse tiste, ki morajo tako ali drugače nositi križ, doživljati prezir in zasramovanje, ki so prikrajšani za pravico in resnico. Mir vsem tistim, ki trpijo zaradi bolezni, krivic in teptanja človekovega dostojanstva. Mir vsem tistim, ki obupujejo nad seboj in nad svojimi grehi. Mir tudi vsem tistim, ki povzročajo krivico in teptajo dostojanstvo.«

Mariborski nadškof Alojzij Cvikl je najprej dejal, da si tako na vzhodu, kot na zahodu, lahko postavimo vprašanje, zakaj še vedno, po več kot 2000 letih, tako slovesno obhajamo ta praznik? Ob tem vedno znova odkrivamo Jezusovo vstajenje, ki je prehod iz smrti v življenje. Ta prehod ni samo nek zgodovinski dogodek, ampak je začetek nečesa novega, kar se nikoli ne bo končalo. Spomnil je na sv. Avguština, ki je poudaril, da vera kristjanov temelji na Kristusovem vstajenju. Nadškof Alojzij Cvikl je nadaljeval: »Kdor vanj veruje postaja soudeležen te zmage. To se dogaja že tu na zemlji. Vsakemu, ki njega sprejme za pot svojega življenja omogoča, da iz duhovne smrti vstane v novo lepše, polnejše in človeka vredno življenje. To je življenje nad katerim smrt nima več moči.« Voščilo pa je nadškof Cvikl sklenil z besedami: »... naj se tudi v vaših srcih utrdi vera, da je »Kristus, naše veselje, vstal in živi!« Naj ta novica vaša srca napolni z veseljem in upanjem!«

Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Eva Golob (photo: ZSPM) Eva Golob (photo: ZSPM)

Eva Golob: Ponosni na podeželske korenine

»Vsako leto pripravimo zelo pester program skozi celo leto in številni naši dogodki so tradicionalni. Eden takih je državni kviz Mladi in kmetijstvo, ki bo (danes) v Velikih Laščah potekal že ...