Nataša LičenNataša Ličen
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Rok MihevcRok Mihevc

Svetovalnica: Če želite raziskati svoje družinsko drevo, začnite takoj

Svetovalnica | 10.03.2017, 12:19 Rok Mihevc

V tokratni Svetovalnici smo govorili o izdelovanju družinskega drevesa, kako se lotimo raziskovanja družinskih vezi, kako pomembni so viri in katere sploh lahko uporabimo. Danes se veliko najde tudi na spletu, a naš sogovornik, predsednik Slovenskega rodoslovnega društva Peter Hawlina poudarja uporabo še živih ustnih virov.

Ko se nekdo odloči, da bo začel iskati podatke, kje naj začne in kako naj nadaljuje?
»Če je izčrpal to, kar sam ve, kaj vedo njegovi bližnji, informacije z nagrobnika, če je preiskal vse predale in omare, kjer je kakšen dokaz, ki se lahko uporabi pri dokumentiranju prednikov in sorodnikov, potem je edina pot arhiv. Največ podatkov je shranjenih v matičnih knjigah, ki so se vodile pri Rimo-katoliški cerkvi nekoč. Danes jo vodi civilna evidenca, ki ima tekoče podatke.«

Knjige so dobro ohranjene, v njih pa je veliko podatkov. Notri so zapisovali vsak krst, poroko in smrt. »Pri krstu so zapisani podatki tudi o očetu in mami, pri poroki so zapisani starši in to celo z dekliškim priimkom matere ženina in neveste. In prav to odpira pot v naslednjo generacijo. Vsi vemo, kdo so naši starši, stari starši, težave pa se pričnejo že pri dekliških priimkov naših babic. V naslednji generaciji pa se ponavadi čisto ustavi. To pa budi radovednost in nas vabi k temu, da jo potešimo.« Potrebno si je vzeti čas in poskusiti raziskati, kar je še razpoložljivo.

Viri so različni, predvsem gre za žive vire, dokumente zapiske, matične knjige,... »Začeti pa moramo takoj, predvsem pri živih virih. Arhivski bodo počakali, čeprav tudi ti počasi propadajo. Celo nagrobni spomeniki imajo kratko življenjsko dobo, a pri tem radi zamenjamo grob in nagrobnik.« Pisni viri obstajajo vsaj približno od 16. stoletja naprej. Vodenje matičnih knjig je bilo namreč obvezno vpeljano s strani Cerkve. Vsaka škofija pa je preverjala pravilnost zapisov teh knjig.«

Pri tem delu sta potrebna natančnost in popolnost. Če so vsi podatki popolni, torej ime, priimek, dekliški priimek, datum in kraj rojstva, poroke, smrti, to pomeni, da je tvoje delo dobro opravljeno in že na prvi pogleda vpliva neko zaupanje in lahko se tudi zaneseš na te podatke. Računalniški program je bolj produktiven in bodo v takem primeru informacije ostale tudi za več različnih uporabnikov.

Svetovalnica
Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc) Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc)

Hud cinizem

Predvidoma v prihodnjem tednu bo znano, kdaj bomo odločali o treh posvetovalnih referendumih, med katerimi bo tudi posvetovalni referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Moralni ...

Peter Jančič (photo: STA) Peter Jančič (photo: STA)

Natikanje nagobčnika drugače mislečim

Spletni portal tednika Družina poroča, da je raziskovalec spolne vzgoje v šoli ter diplomirani mikrobiolog Tim Prezelj tožil novinarja Roka Blažiča zaradi sklopa objavljenih prispevkov o teoriji ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba?

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...