Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović

Ekumensko bogoslužje ob odprtju Božjega groba

| 22.03.2017, 15:18 Marjana Debevec

V Jeruzalemu so danes ob sklepu obnovitvenih del Božjega groba obhajali ekumensko bogoslužje. Po 9 mesecih restavriranja, za katerega so se skupaj odločile katoliška, grško-pravoslavna in armenska Cerkev, bodo romarji lahko znova nemoteno obiskovali Jezusov grob.

Današnje slovesnosti se je udeležilo več verskih in političnih voditeljev. Med njimi sta bila grški premier Aleksis Cipras in ekumenski patriarh Bartolomej I. Pravoslavni patriarh v Jeruzalemu Teofil III. je v nagovoru prenovo označil ne samo kot darilo Sveti deželi, ampak celemu svetu.

Kustos Svete dežele Francesco Patton je dejal, da je šlo za prenovo najbolj pomembnega prizorišča za vse krščanstvo.

Ključna je bila prenova edikule oziroma manjše kapelice, ki je nad mestom, na katerem naj bi bilo Jezusovo telo maziljeno, zavito v mrtvaški prt in pokopano. To je tudi ključni del bazilike Božjega groba v starem delu Jeruzalema. Zaradi več stoletij prižiganja sveč in številnih romarjev je notranjost cerkve počrnela, barve so bile vidne le še na določenih mestih.

Nekateri deli so se tudi razrahljali in postali nevarni za več milijonov obiskovalcev, ki na leto obiščejo grobnico.

Obnovitvena dela so bila vredna 3,4 milijona evrov, nadzirale pa so jih tri Cerkve, ki vodijo baziliko. Po prenovi, v kateri so med drugim odstranili dimne ostanke, se grobnica znova sveti v rahlo rdeče-rumenih odtenkih.

Čeprav so baziliko prenovili že v drugi polovici 20. stoletja, se edikule niso dotaknili. V procesu prenove so jo postopoma razstavili, očistili in obnovili. Dodatno so namestili okno, skozi katerega bodo lahko verniki prvič videli pogrebno polico.

Božji grob, Jeruzalem
Božji grob, Jeruzalem © Alen Salihović

V obnovitvenem procesu je bil najbolj pričakovan ravno trenutek, ko so oktobra lani odprli Jezusov grob. Našli so tanko ploščo še iz časov križarjev, kar pomeni, da grobnice niso odprli že 700 let. Pod njo pa so našli še drugo še starejšo ploščo iz časa Konstantina Velikega, ki je bil prvi cesar, ki je sprejel krščanstvo.

Dolgo je bilo odprto vprašanje, ali je bazilika Božjega groba tudi res mesto, kjer je pokopan Jezus, ali pa je bil pokopan na Vrtnem grobu zunaj jeruzalemskega obzidja. Kot je za AFP dejala vodja restavratorjev Antonia Moropoulou, najdbe podpirajo prvo domnevo.

Prenavljanje bazilike pa s tem ni končano, obnoviti nameravajo še kletne prostore edikule in celotno nadstropje cerkve, kar pa bo predvidoma stalo dodatnih 5,5 milijona evrov.

Božji grob, Jeruzalem
Božji grob, Jeruzalem © Alen Salihović

Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...