Jure SešekJure Sešek
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Državni zbor potrdil Accetta, Kneza, Jakliča in Pavčnika za ustavne sodnike

| 22.03.2017, 20:12

Poslanci so za nove ustavne sodnike na tajnem glasovanju potrdili Mateja Accetta, Rajka Kneza, Klemna Jakliča in Marijana Pavčnika. Accetto je prejel 75 glasov (11 proti), Knez 71 (13 proti), Jaklič 57 (27 proti), Pavčnik pa 76 (osem proti).

Državni zbor je na današnji seji imenoval štiri nove ustavne sodnike, ki jih je predlagal predsednik republike Borut Pahor. Imenovali so Mateja Accetta, Klemna Jakliča, Rajka Kneza in Marijana Pavčnika, vsi štirje so že prisegli pred poslanci.

Predsednik republike je predlog štirih novih ustavnih sodnikov v državni zbor poslal pred tednom dni, konec preteklega in v začetku tega tedna pa so se kandidati uspešno predstavili javnosti. V predlogu je Pahor zapisal, da omenjene štiri kandidate predlaga, ker po njegovi oceni izpolnjujejo strokovne kriterije in vzbujajo zaupanje, po pogovorih s poslanskimi skupinami pa je mogoče tudi utemeljeno sklepati, da imajo potrebno podporo. 

Klemen Jaklič - dvojni doktor in oster kritik na Twitterju

Pravni strokovnjak Klemen Jaklič zadnja leta predava ustavnopravne teme na ameriški univerzi Harvard. Ostri komentator družbeno-političnih tem na Twitterju pa ob kandidaturi za ustavnega sodnika pravi, da bo razmislil o ukinitvi svojega računa, vsekakor pa ne bo komentiral sodnih zadev, da ne bi kršil videza nepristranskosti, ki pritiče sodnikom.

Dvakratnega doktorja pravnih znanosti Jakliča, rojenega leta 1975, je za ustavnega sodnika predlagal Svetovni slovenski kongres, s pismom predsedniku republike so ga podprli tudi štirje profesorji Harvarda in Oxforda, ki so ga označili kot misleca izjemnih sposobnosti, predanega demokraciji in pravu.

Jaklič je diplomiral leta 1999 na ljubljanski pravni fakulteti, magistriral leta 2000 na Harvardu, doktorat iz ustavnega prava je pridobil na univerzi Oxford leta 2008, drugega s področja evropske demokracije in človekovih pravic pa leta 2011 na Harvardu. Od leta 2008 tam predava s področij ustavnega prava, moralne teorije, etike, človekovih pravic in demokracije.

Med letoma 2008 in 2012 je bil slovenski član Beneške komisije. Je soavtor dveh komentarjev k slovenski ustavi ter avtor prvega slovenskega prevoda in komentarja ameriške ustave. Leta 2014 je pri založbi Oxford University Press objavil odmevno znanstveno monografijo z naslovom Ustavni pluralizem v Evropski uniji, kar je do zdaj edina objava slovenskih pravnikov pri tej vodilni svetovni založbi.

ddr. Klemen Jaklič
ddr. Klemen Jaklič © ARO
Njegov cilj že v času študija je bil, da bi prispeval k razvoju slovenske ustavnosti. Zato se je tudi odločil kandidirati za ustavnega sodnika, je pojasnil v svoji torkovi javni predstavitvi v predsedniški palači.

V zadnjih letih je Jaklič na Twitterju pogosto ostro komentiral nekatere družbeno-politične ter sodne zgodbe. Očitali so mu strankarsko naklonjenost SDS, ker je kritiziral potek sodnih postopkov v primeru Patria in večkrat izrazil javno podporo prvaku SDS Janezu Janši. A kot je dejal na predstavitvi, nikoli ni bil član nobene politične stranke, nikoli ni delal za nobeno stranko ali pisal strankarskih programov. Je pa na glas povedal, kadar je šlo za kršitve s področja človekovih pravic, kar mu je omogočala tudi oddaljenost od Slovenije, je pojasnil.

Vloga vsakega akademskega pravnika, kar je sam doslej bil, je, da reagira ob kršitvah človekovih pravic, tudi če bi to škodilo njegovi karieri ali ko so vsi tiho, je poudaril. "Tisti, ki se ne zgane ob najhujših kršitvah, sploh ne bi smel biti sodnik, predvsem ne na najvišjem sodišču," verjame Jaklič.

Kljub temu je napovedal, da bo kot sodnik spoštoval videz nepristranskosti in torej zadev, ki so ali bi lahko še prišle v njegovo presojo, ne namerava več komentirati. Prav tako bo razmislil, ali bi morda celo zaprl svoj Twitter profil.

Dosedanje delo ustavnega sodišča je Jaklič ocenil pozitivno, ob tem pa napovedal, da bo "iskreno pristopil in temeljito argumentiral" svoja stališča, tako da "če bodo pošteno brali, brez odklonilnega odnosa", bo videti, da ne želi nikogar izključevati.

V preteklosti je Jaklič že kandidiral za mesto sodnika Evropskega sodišča za človekove pravice, a za njegovo imenovanje takrat ni bilo zadostne politične podpore.

Matej Accetto - zagovornik moči argumenta in ne argumenta moči

Matej Accetto je izredni profesor na pravni fakulteti v Ljubljani. Kot predavatelj evropskega prava ocenjuje, da bi lahko delo ustavnega sodišča okrepil predvsem na področju sooblikovanja pravnega reda EU. Prepričan je, da mora pri odločanju ustavnega sodišča predvsem prevladati moč argumenta nad argumentom moči.

Rodil se je leta 1974. Diplomiral je leta 2000 na ljubljanski pravni fakulteti, doktoriral pa leta 2006 na isti fakulteti. Magistriral je leta 2001 na Pravni fakulteti Univerze Harvard, kjer je bil tudi prejemnik naziva enega najboljših sprejetih kandidatov. Je svetovalec pri reviji Harvard International Law Journal.

Od leta 2013 do 2016 je predaval kot Gulbenkianov profesor na Catolica Global School of Law v Lizboni. Zasnoval in vodil je program za evropske akademske raziskave v pravu (Pearl - Biser), ki je vključeval predavanja in seminarje vrhunskih mednarodnih strokovnjakov za evropsko pravo.

Leta 2003 je pet mesecev preživel kot stažist na Sodišču Evropskih skupnosti v Luksemburgu, v obdobju 2003/04 pa je bil gostujoči član britanske Fundacije Lorda Slynna za evropsko pravo. Leta 2006 je kot gostujoči član učiteljskega zbora eno študijsko obdobje preživel na kolidžu Fitzwilliam angleške Univerze Cambridge, leta 2012 pa na vabilo fakultete kot gostujoči član na Pravni fakulteti Univerze Cambridge.

Je avtor več knjig in številnih znanstvenih pravnih razprav.

Rajko Knez - strokovnjak za pravo EU v ustavnosodniškem šopku

Rajko Knez je redni profesor na pravni fakulteti v Mariboru. Sodstvo vidi kot hrbtenico celotnega sistema. Ustavno sodišče, ki ga zelo spoštuje, mora po njegovem mnenju gledati predvsem na interese prava in ne na interese posameznih strank. A v sodbah včasih vendarle pogreša pogled na malega človeka.

Leta 1969 rojeni Knez je redni profesor na pravni fakulteti v Mariboru, član meddržavnega sodišča v Haagu in tudi arbiter stalne arbitraže pri Gospodarski zbornici Slovenije. Magistriral je leta 1996, doktoriral pa leta 2000, po predhodni pripravi doktorata v ZDA. Od leta 1993 se posveča predvsem pravu EU, deluje pa na področjih evropskega prava, civilnega prava in nekaterih področij upravnega prava, tudi prava varstva okolja oz. narave ter medijskega prava. Je nosilec Jean Monnet Center of Excellence.

Med leti 2007 in 2011 je bil dekan mariborske pravne fakultete. Dopolnilno je zaposlen na vrhovnem sodišču, kjer opravlja delo višjega pravosodnega svetovalca. To mu, kot navaja v svoji biografiji, omogoča združevanje teorije in prakse in s tem tudi prenosa sodne prakse v pedagoški proces. Je član državne komisije za oploditve z biomedicinsko pomočjo, sodeloval je tudi v ekspertni skupini, ki je pripravljala ustavne spremembe za vpis pravice do pitne vode v ustavo.

V svoji javni predstavitvi je opozoril na veliko število obsodilnih sodb Evropskega sodišča za človekove pravice zoper Slovenijo, in sicer že okoli 340, kar je po številu sodb na prebivalca veliko. Ta številka je toliko večja zaradi številčnosti sodb glede izbrisanih, je dodal. Ob tem pa izpostavil, da take "doktrinarne" rešitve, kot so obsodbe države na Evropskem sodišču za človekove pravice, služijo tudi kot smer uporabe domačega prava. "Domače pravo namreč ni otok, popolnoma neodvisen od drugega, ampak je zelo vpet v mednarodna pravila," je poudaril. Tako verjame, da napake ne bi smele več doseči sodišča v Strasbourgu, ampak bi morali skušati doma zadržati primere in jih rešiti v skladu z ustavo in mednarodnimi akti.

Marijan Pavčnik - edini od kandidatov za ustavnega sodnika s sodniškimi izkušnjami

Marijan Pavčnik je edini od štirih kandidatov za ustavne sodnike, ki ima tudi nekaj sodniških izkušenj. V obdobju 1970-1971 je bil leto dni kazenski sodnik pri takratnem Občinskem sodišču I v Ljubljani. Danes je profesor na pravni fakulteti v Ljubljani in član Sazu. Prepričan je, da so lahko pri sojenju edine prave rešitve tiste, ki sledijo pravu.

Pavčnik se je rodil leta 1946, vse do danes pa si je ustvaril pedagoško in akademsko kariero, ki mu jo mnogi zavidajo. Diplomiral je leta 1969 na pravni fakulteti v Ljubljani, magistriral leta 1978 na pravni fakulteti v Beogradu, doktoriral pa leta 1982 na pravni fakulteti v Ljubljani.

Čeprav se je pred časom upokojil, na pravni fakulteti v Ljubljani še vedno predava kot redni profesor. Predava filozofijo in teorijo prava in države.

Leta 2003 je postal izredni član Slovenske akademije znanosti in umetnosti (Sazu), leta 2009 pa njen redni član. Od leta 2010 je član Evropske akademije s sedežem v Londonu. V letih od 1990 do 1994 in od 1999 do 2004 je bil tudi član sodnega sveta.

Glede odločanja ustavnih, pa tudi drugih sodnikov je prepričan, da morajo vedno odločati po pravu. Pri tem citira svojega najljubšega pravnega filozofa Gustava Radbrucha, da morajo sodniki paziti, da ne sprejemajo odločitev, ki jim interesno ustrezajo, saj so na dolgi rok ustrezne samo rešitve, ki so pravne.

Na vprašanje, ali bo kot ustavni sodnik komentiral aktualne zadeve, če bo ocenil, da je nekaj nezakonito, je na petkovi predstavitvi odgovoril: "Načelno sem zelo zadržan, da se komentira odprte zadeve. Sam se v veliki meri tega držim. Mislim, da se sme zadeve komentirati le tedaj, kadar mislimo, da je to res nujno." Pavčnik je pred leti v enem izmed svojih prispevkov sicer javno izrazil dvom v pravno korektnost postopka Patria.

Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...