Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Rok MihevcRok Mihevc

Visoko zadolžena Grčija se mora lotiti reform

Evropska Unija | 25.02.2017, 08:57 Petra Stopar

Bruselj je napovedal skorajšnja pogajanja z Atenami za novo mednarodno posojilo v zameno za korenite grške reforme. Dogovor o novem obroku za to zadolženo članico območja evra je še daleč, kljub temu pa se Grčija namesto varčevanja končno lahko ukvarja s konkretnimi ukrepi za okrevanje. To je na nedavnem sestanku evroskupine v Bruslju ocenil nizozemski finančni minister Jeroen Dijsselbloem.

Prvi finančni minister območja evra Jeroen Dijsselbloem je po ponedeljkovem zasedanju z ostalimi ministri povedal, da se bodo predstavniki Evropske komisije, Evropske centralne banke (ECB), evropskega reševalnega sklada (ESM) in Mednarodnega denarnega sklada (IMF) kmalu vrnili na pogajanja v Atene: »Mednarodni posojilodajalci bodo z grškimi oblastmi poskušali doseči tehnični dogovor o strukturnih reformah – o davčni, pokojninski in reformi trga dela. Poudarek se seli z zategovanja pasu h korenitim reformam, kar je tudi odločilni dejavnik za Mednarodni denarni sklad«. Ta v tretjem programu pomoči še ne sodeluje s finančnimi prispevki, ker to pogojuje z verodostojnimi fiskalnimi ukrepi ter z zagotovitvijo vzdržnega grškega javnega dolga, ki po bruseljski oceni še vztraja pri približno 180 odstotkih bruto domačega proizvoda.

A tudi če četvorka posojilodajalcev z Grčijo tehnični dogovor kmalu doseže, je potreben še politični konsenz in izvedba nacionalnih postopkov za odobritev izplačila naslednjega obroka posojila, pri čemer je lahko težava prihajajoča volilna sezona v Evropi. Bo pa Grčija tokrat potrebovala precej manj od predvidenih 86 milijard evrov, je ocenil šef ESM Klaus Regling. Poleg tega denarja ne potrebuje pred poletjem, ko bo morala vrniti približno šest milijard evrov dolga, tako da se za dosego dogovora tako zelo ne mudi. »Čeprav Grčija denarja ne potrebuje nujno, pa je nujnost hitrega dogovora o naslednjem obroku pomoči ključna zaradi zaupanja. To se je v zadnjem letu vrnilo in ga ne želimo ogroziti,« je še posvaril Dijsselbloem.

Evropska Unija
Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.