Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Marko ZupanMarko Zupan
Rok MihevcRok Mihevc
Na enih od vrat v baziliko Sagrada Familia v Barceloni so zapisane besede molitve Oče naš v približno petdesetih jezikih, tudi v slovenščini (foto: Helena Škrlec)
Na enih od vrat v baziliko Sagrada Familia v Barceloni so zapisane besede molitve Oče naš v približno petdesetih jezikih, tudi v slovenščini

Mednarodni dan materinščine tokrat o pomembnosti večjezične izobrazbe

Slovenija | 21.02.2017, 01:00

21. februar je mednarodni dan maternega jezika. Nanj bodo opozarjale različne prireditve, letos so osredotočene na pomembnost večjezične izobrazbe za trajnostno naravnano prihodnost. Po svetu danes govorijo približno 6.000 različnih jezikov, polovici grozi izginotje. Materinščina večinskega prebivalstva pri nas je slovenščina. Da izražanje v njej ni tako samoumevno, se zavemo ob zapletih, kakršen se je zgodil pri spreminjanju deželne ustave avstrijske Koroške, o čemer poročamo zadnje dni.

Ob mednarodnem dnevu maternega jezika so pri Unescu med drugim zapisali, da osnovne veščine branja, pisanja in številčne pismenosti dobimo z obvladovanjem maternega jezika ter da so lokalni jeziki tisti, ki prenašajo kulture, vrednote in tradicionalna znanje, zato imajo pomembno vlogo pri spodbujanju trajnostno naravnane prihodnosti.

Na Radiu Ognjišče se po pomoč ob jezikovnih zagatah večkrat obrnemo k sodelavcu Marjanu Buniču, ki se strinja s trditvijo, da se vse začne z maternim jezikom. "V njem začneš dojemati stvarnost okoli sebe, življenje, vse, kar te obdaja. V njem začneš komunicirati s to stvarnostjo. Zato je zelo pomembno, kako si vešč jezika."

Bunič ugotavlja, da Slovenci svoj materni jezik še vedno razumemo kot nekaj samoumevnega, zato se s tem, kar znamo, po njegovih besedah hitro zadovoljimo. "Pa vendar je treba slovenski jezik, ki, priznajmo, je zahteven, raziskovat, se ukvarjat z njim, ga negovat, tudi tako, da včasih pokukamo v kakšen slovar, pravopis, v kakšno strokovno knjigo." Če bomo segali po takšni literaturi in se trudili slovenščino ohranjati tudi v njeni zahtevnosti, potem se ji, tako Bunič, obeta lep prihodnost.

Slovenija, Svet
Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.