Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar
Papež na univerzi Roma Tre (foto: Radio Vatikan)
Papež na univerzi Roma Tre

Papež na Roma Tre: Univerza mora spodbujati dialog

Papež in Sveti sedež | 17.02.2017, 13:05 Marta Jerebič

Univerza mora biti prostor dialoga, je papež Frančišek dejal na univerzi Roma Tre, ki jo je obiskal dopoldne. Gre za drugo največjo in najmlajšo državno univerzo v prestolnici, ki letos obhaja srebrni jubilej. Vpisanih ima približno 40.000 študentov. Sveti oče je odložil vnaprej pripravljeni govor in ob vprašanjih štirih študentov in študentk spregovoril še o preseganju nasilja, edinosti v različnosti in sprejemanju migrantov. Med študenti te univerze je namreč tudi sirska begunka Nour, ki je v Rim prišla z letalom, s katerim se je papež Frančišek vrnil z obiska na Lezbosu aprila lani.

V naših mestih, pa tudi v naših družinah vlada ozračje nasilja, je opozoril papež. Zato je po njegovih besedah treba znižati glas, manj govoriti in bolj poslušati. Vojne se namreč začenjajo v našem srcu, v nasilnem jeziku politike: »Vojna se začne, ko se nisem sposoben odpreti drugim, jih spoštovati, govoriti z njimi in stopiti v dialog z njimi.«

Prav univerza je tista, ki mora spodbujati dialog. Ob tem je papež kritiziral univerze, ki ljudi pripravljajo, da so zastopniki neke ideologije: »To ni univerza. Če ni dialoga, soočenja, spoštovanja do drugače mislečega, če ni prijateljstva, veselja igre, športa … to ni univerza.«

Migracije, je nadalje dejal papež, niso nevarnost za Evropo, ampak izziv v rasti. In kako je treba sprejeti te ljudi? »Najprej kot sestre in brate. So ljudje kot mi.« A sprejeti migrante ni dovolj. Treba jih je tudi spremljati in integrirati. »Izkušnja, ki sem jo doživel, ko je Nour prišla z Lezbosa, je bila naslednja: tri dni po prihodu so otroci začeli hoditi v šolo in ko so po treh mesecih prišli k meni na kosilo, so otroci govorili italijansko, večji nekoliko slabše, otroci pa, saj vemo, da se otroci hitro naučijo. Večina je imela delo, imajo osebo, ki jih spremlja pri integraciji. Ti ljudje prinašajo kulturo, ki je obogatitev za nas, vendar pa morajo tudi oni sprejemati našo kulturo. Treba je narediti kulturno izmenjavo. Spoštovati – in to odpravlja strah,« je dejal papež.

V zvezi z brezposelnostjo mladih pa se je navezal na poljskega sociologa Zygmunta Baumanna, avtorja skovanke tekoča družba. Po Frančiškovem mnenju je današnja ekonomija tekoča, mlade brez dela dva dni izkoriščajo tu, tri dni tam, kar jih vodi v malodušje, odvisnosti, morda tudi samomor. Za reševanje družbenih, ekonomskih in kulturnih problemov je potrebna konkretnost, je dejal papež.

Papež in Sveti sedež
Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...