Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović
Mladi v nabiranju informacij (foto: Tomaž Kos)
Mladi v nabiranju informacij

Izbirajmo s srcem

Slovenija | 09.02.2017, 18:00 Nataša Ličen

Pred nami so letošnji Informativni dnevi, ki se bodo po vsej Sloveniji odvijali v petek in soboto, 10.2. in 11.2.. Kot nekakšna predpriprava na to dogajanje, je bila v Ljubljani na Gospodarskem razstavišču pred štirinajstimi dnevi že tradicionalno Informativa, sejemski prikaz različnih srednješolskih in študijskih poti. Obiskali smo jo tudi mi, v pomoč mladim pri izbiri poklica.

Nina z Univerze na Primorskem: »Na naši univerzi je veliko znanosti. Na vseh področjih so poleg pedagoških znanosti tudi številna raziskovanja, ki študentom omogočijo povezovanja s širšo okolico, občino in podjetji. Pripravljamo tudi Dan znanosti, ker jo želimo približati mladim in jim pokazati, da znanost ni samo dolgočasno sedenje pred papirji, ampak je lahko tudi zelo zabavno. Na vseh področjih lahko naredimo še nekaj več in boljše. Sama sem matematičarka, tudi kot ženska sem dobro sprejeta. Lepa stvar matematike je, da vsak matematični izziv lahko razložimo na več načinov. Zaradi pomanjkanja časa se v šolah razlaga le na en način, in če ga ne razumemo, se pojavi strah pred matematiko. Na Informativi smo pripravili delavnico sestavljanja Rubikove kocke. Presenečena sem, koliko ljudi jo zna sestaviti. Če me sprašujete, kako izbrati svoj poklic, bi rekla preprosto, izbirajmo, kar nas veseli.«

Matematičarka Nina z Rubikovo kocko
Matematičarka Nina z Rubikovo kocko © Nataša Ličen

Zdenka z Roške: »Svet učenja se spreminja, trenutno smo na meji, ko s starim načinom poučevanja nismo zadovoljni, novega pa se še bojimo. Danes ni več čas sedenja in poslušanja, ampak je čas dinamike. Gre za zelo sproščeno delo, ko skozi igro vključimo več znanja različnih ved. Biti moramo prilagodljivi, hitri, iznajdljivi. Svet se hitro spreminja, odrasli pogosto zaostajamo za njim, otroci pa prehitevajo. Veliko napako delamo, ko govorimo otrokom, kako naj delajo. Pustimo jim, da sami pridejo do rešitev.«

Milena z Visoke šole za varstvo okolja Velenje: »Področje varstva okolja in ekologije je v svetu prepoznavno kot med bolj pomembnimi. Zanimanja je veliko, do zdaj smo vedno zapolnili vsa mesta. Naš poklic je relativno nov, morda ga ponekod še ne poznajo dovolj. Možnosti zaposlitve za naš poklic je kar veliko. Študente tudi spodbujamo k inovativnosti in pripravljamo tudi krajšo Šolo podjetništva, v kateri pridobijo znanje, kako idejo prenesti v življenje in jih prodati.«

Milena pravi, da je program varstva okolja vse bolj zanimiv
Milena pravi, da je program varstva okolja vse bolj zanimiv © Nataša Ličen

Jure z Univerze v Mariboru o formuli, ki so jo izdelali študenti: »Dolgoročni cilj je ustvariti električno formulo, v tem projektu sodeluje več fakultet, saj je naša ključna prednost sodelovanje. Geografsko smo tako na majhnem prostoru in to moramo izrabiti. S to formulo tudi tekmujemo, da vidimo, kolikšna je njena trdnost. Mladim sporočam, naj poiščejo tisto, kar jih veseli. Poleg strogo šolskih stvari jih vabim, naj sodelujejo tudi v različnih projektih, kjer pridobijo konkretna znanja.«

Jure ob formuli, ki so jo izdelali študenti
Jure ob formuli, ki so jo izdelali študenti © Nataša Ličen

Monika z oddelka Tehnologije tekstilnega oblikovanja mariborske Fakultete za strojništvo: »Naš študij je odprt in širok, učimo se vsega, od vlakna do končnega izdelka. Osredotočamo se na en večji projekt letno. Naš študij spodbuja k ustvarjalnosti, k temu, da smo zvesti sebi in iščemo lastni izraz. Pelje me v razne smeri moje domišljije. Področje tekstilij je zahteven, ker ni statičen,učimo se tudi konstrukcije in modeliranja. Ne osredotočamo pa se samo oblačilom, imamo več smeri. Vsekakor je to pot prihodnosti. Moj nasvet pri iskanju izobrazbe je, naj se mladi poslušajo sebe in svoje srce, ker samo v tem, kar jih bo zanimalo, bodo uspešni.«

Monika se izobražuje na področju tekstilij
Monika se izobražuje na področju tekstilij © Nataša Ličen

Tadeja Krašnja, dekanja Visoke šole za turizem Bled: »Turizem je naša prihodnost, še vedno je med najbolj rastočimi dejavnostmi. Omogoča veliko zaposljivost. Študij temelji veliko na organizaciji, na trženju in seveda na jezikih. Zdravstveni turizem pa je sploh na prvem mestu. Po poklicu sem ekonomistka, zato mladim sporočam, naj pri izbiri poklica oziroma študija vendarle pogledajo tudi, kolikšne so možnosti zaposlitve. Združiti je treba oboje, izbrati poklic, ki nam bo dajalo zadovoljstvo, po drugi strani pa se moramo tudi realizirati, torej je treba najti delo, od katerega bomo lahko živeli.«

Veliko uporabnih informacij lahko dobite tudi na spletu. 

Valentina, s Fakultete za državne in evropske študije: »Zanimanja za študij je veliko. Smo del e-univerze, torej del spletnega portala, kjer so dostopna vsa predavanja v elektronski obliki, oziroma video posnetki, in zaradi tega je omogočen študij kar iz domačega naslonjača. S tem študenti prihranijo nekaj denarja, ki bi ga drugače porabili za vožnjo do šole. Smo internetna družba in je zaradi tega ta oblika zelo privlačna.«

Živahno dogajanje na letošnji Informativi
Živahno dogajanje na letošnji Informativi © Informativa

Slovenija, Oddaje
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...