Boštjan SmoleBoštjan Smole

Svetovalnica: Zimska oskrba avtomobila

Svetovalnica | 17.01.2017, 12:36 Rok Mihevc

V tokratni Svetovalnici smo se posvetili avtomobilom. Zimske razmere terjajo posebno skrb tudi za vse, ki so lastniki avtomobilov. Nekateri se sicer vožnji v takšnih vremenskih razmerah radi izognejo, a to ne pomeni, da avtu ne potrebujejo posvečati pozornosti, zlasti, če ga imajo nekje na hladnem. Nasvete poslušalcem Radia Ognjišče je podelil avtomehanik Tomaž Grčar.

Ko se temperatura začne znižati pod 0 stopinj Celzija, kaj je potrebno storiti pri avtu?
Najprej pregledamo tekočine, za vetrobransko steklo, ki mora biti primerna za zimski čas, potem pa tudi hladilno tekočino za motor, ki mora biti za najmanj -30 stopinj Celzija, saj je pri vožnji bolj hladno kot na mestu. Seveda morajo biti primerne tudi pnevmatike, ki morajo biti malo manj napolnjene kot poleti, da je pnevmatika bolj prožna.

Nakup zimskih pnevmatik
Pnevmatike se pravilno menjajo po petih letih, če se obrabijo, pa že prej. Datum se začne šteti, ko je pnevmatika narejena. Torej, če kupimo dve leti staro, potem jo bomo lahko uporabljali še tri leta. Razlike med proizvajalci obstajajo, a tako priznane kot nepriznane znamke so lahko enako kakovostne. Dražje so ponavadi boljše, ni pa nujno. Vsak avtomobil ima določene dimenzije pnevmatik in te so napisane v homologacijskem kartončku. Če mere pnevmatik niso pravilne, kot je zapisano, lahko zavarovalnica v primeru nesreče zavrne povrnitev odškodnine.

Letna pnevmatika pozimi ni primerna, ima namreč drugačen profil in karakteristike. Ko temperatura pade pod 10 stopinj Celzija, je precej daljša zavorna pot in zato je letna pnevmatika pozimi zelo nevarna. Bolje je, da z zimsko pnevmatiko vozite poleti in jo potem zamenjate. 

Ko avto dalj časa stoji, ko ga več dni ali tednov ne vozimo, kaj se lahko zgodi?
Pozimi se lahko izprazni akumulator, in če vemo, da avtomobila ne bomo vozili dalj časa, se ga odstrani in da na toplo, da se pozimi ne uniči. Motor mora biti ogret, preden se gre na avtocesto in se hitreje vozi, drugače se na njem naredijo poškodbe, ki so sicer majhne, a skrajšajo njegovo življenjsko dobo.

Kako pogosto je potrebno menjati olje in avtomobil peljati na servis?

Največ avtomobilskih znamk servis priporoča servis na 15.000 km, nekateri tudi do 30.000. Vozilo, ki naredi veliko kilometrov v kratkem času, peljemo na servis vsako leto.

Svetovalnica
Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...