Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović

Sveti sedež pred 25 leti priznal Slovenijo. Pogovor z veleposlanikom Kunstljem.

Cerkev na Slovenskem | 13.01.2017, 06:17 Marta Jerebič

Obeležujemo 25. obletnico priznanja samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije s strani Svetega Sedeža. Slovenski veleposlanik v Vatikanu, Tomaž Kunstelj, je v pogovoru za naš radio ocenil, da so odnosi med državama dobri, prizadevajo si tudi za rešitev odprtih vprašanj. O morebitnem papeževem obisku ni povedal nič konkretnega, poudaril je le to, da bodo, ko se bo papež odločil za obisk, vsi delali v smeri, da bo v Sloveniji toplo sprejet.

Sveti sedež je med prvimi priznal Slovenijo. Po besedah slovenskega veleposlanika pri Svetem sedežu, Tomaža Kunstlja, je to predvsem zasluga nekaterih posameznikov, »ki so takrat lahko ustrezno informirali državno tajništvo in pristojne urade Svetega sedeža o razmerah v Sloveniji, srednji Evropi, nekdanji Jugoslaviji, in je zato Sveti sedež lažje sprejel odločitev, kakršno je. Pri tem imam v mislih še zlasti našega prvega veleposlanika pri Svetem sedežu, dr. Štefana Faleža.«

Veliko zaslugo pa ima tudi papež Janez Pavel II, ki je sam imel izkušnjo življenja na drugi strani železne zavese. »Poznal je pomen vrednot človekovih pravic in miru. Na osnovi te osebne izkušnje je tudi državni tajnik, kardinal Angelo Sodano, tako znotraj Vatikana kot na mednarodnih forumih ustrezno promoviral pomen mednarodnega priznanja teh novih držav, kot sta bili najprej Slovenija in Hrvaška, potem pa še ostale.«

Odnose med državama ocenjuje kot dobre: »Mislim, da po 25-ih letih lahko rečemo, da se je veliko tega, kar smo želeli in načrtovali, tudi uresničilo. So pa nekatere stvari, ki se jih vedno da tudi izboljšati ali nadgraditi.« Vatikanski državni tajnik, kardinal Pietro Parolin, je ob obisku v Sloveniji pred enim letom kot odprta vprašanja navedel: vojaški ordinariat; vprašanje katoliških šol; vprašanje davkov na tiste nepremičnine cerkvenega premoženja, ki so namenjena bogoslužju in verskim dejavnostim.

Seveda pa vse zanima, kako je z morebitnim papeževim obiskom pri nas. »Papež Frančišek je tudi na tem področju kreativen in se odloča na osnovi širšega pogleda na dogajanje in potrebe v svetu. Ima vabila tako s strani državnega vrha kot s strani Slovenske škofovske konference. Kdaj bo ta obisk, je zelo težko napovedati. Prav gotovo pa vsi tako po cerkveni kot državni plati delujemo v to smer, da bo papež, takrat ko se bo odločil za obisk, v Sloveniji dobrodošel in bo prinesel pozitivno sporočilo.«

Cerkev na Slovenskem, Papež in Sveti sedež
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...