Nataša LičenNataša Ličen
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Rok MihevcRok Mihevc

Otroci s posebnimi potrebami naj bodo čim več v naravi

Sociala | 06.10.2016, 14:15 Petra Stopar

Od 20 do 25 odstotkov vseh otrok v Sloveniji ima posebne potrebe. Približno od leta 1995 se vključujejo v redne predšolske in osnovnošolske programe, mnogi vzgojitelji in učitelji pa so v tem času ugotovili, da jim pri učenju in razvoju pomembno pomaga naravno okolje, sporočajo iz Inštituta za gozdno pedagogiko. Da bi poglobljeno preučili te učinke, so se v programu Erasmus+ odločili, da ustvarijo poseben projekt, v katerega so poleg omenjenega inštituta vključeni še Gozdarski inštitut Slovenije, OŠ Ljuba Šercerja iz Kočevja in OŠ Jela Janežiča iz Škofje Loke.

Projekt »Naravna okolja spodbujajo učenje in razvoj otrok s posebnimi potrebami« podpirajo partnerji evropskega programa Erasmus+. Gre za evropski projekt, v katerem poleg Slovenije sodelujeta še Belgija in Velika Britanija. V projektu združujejo strokovno znanje in izkušnje »zeleni partnerji« in šest osnovnih šol za otroke s posebnimi potrebami, in sicer preko vzajemnega učenja, izmenjave primerov dobrih praks ter razvoja pedagoških ter vseživljenjskih konceptov učenja v naravnih okoljih, so v Inštitutu za gozdno pedagogiko navedli v sporočilu za javnost. Osrednji rezultat projekta bo spletni portal z inovativno zbirko primerov dobrih praks, priporočil in uporabnega znanja, namenjeno vzgoji in izobraževanju otrok s posebnimi potrebami v naravnih okoljih.

Na omenjenem inštitutu poudarjajo, da naravna okolja že v osnovi »filtrirajo« odvečne zunanje dražljaje, ki so lahko pri vzgoji in izobraževanju otrok s posebnimi potrebami posebej moteči. »Otrokom, ki obiskujejo prilagojeni program z nižjim izobrazbenim standardom in posebni program, bomo skozi projekt na sproščen in varen način omogočili kontakt z naravo in jim obenem omogočili uspešnejši razvoj osnovnih veščin, ki jih bodo potrebovali v življenju,« so zapisali.

O tem, kaj pomeni vključenost šole v ta projekt, nam je v pogovoru zaupala ravnateljica OŠ Jela Janežiča iz Škofje Loke Marjeta Šmid: »Bolj sistematično in načrtovano bomo pogledali, kako lahko mi izkoristimo mnogotere pozitivne vplive narave okoli nas, konkretno gozda, vplive pa poskušali kar najbolje izkoristiti za učenje naših učencev.« Ko z njimi odidejo v naravo, so namreč otroci »bolj motivirani, sproščeni in ustvarjalni,« je dodala.

Ravnateljica Jožica Pečnik iz OŠ Ljuba Šercerja Kočevje pa je dodala: »Sodelovanje v projektu Erasmus+ bo prav gotovo prineslo zanimive rezultate. Ti bodo prav gotovo še posebej zanimivi, ker bodo predstavljali skupek praktičnih primerov, ki temeljijo na uvajanju naravnih okolij v naša učna področja, prav tako pa so pomembna za razvoj otrok s posebnimi potrebami. To pa pomeni, da bomo šolsko učilnico zamenjali za učilnico v gozdu. Gozd imamo pri nas v Kočevju ’pred vrati’ in že čaka na nas, da ga čim prej obiščemo!«

Sociala, Evropska Unija, Hrana in okolje
Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc) Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc)

Hud cinizem

Predvidoma v prihodnjem tednu bo znano, kdaj bomo odločali o treh posvetovalnih referendumih, med katerimi bo tudi posvetovalni referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Moralni ...

Peter Jančič (photo: STA) Peter Jančič (photo: STA)

Natikanje nagobčnika drugače mislečim

Spletni portal tednika Družina poroča, da je raziskovalec spolne vzgoje v šoli ter diplomirani mikrobiolog Tim Prezelj tožil novinarja Roka Blažiča zaradi sklopa objavljenih prispevkov o teoriji ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba?

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...