Maja MorelaMaja Morela
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović

Lahovnik o vladi in njenem nepoznavanju osnovnih sredstev

Slovenija | 05.10.2016, 15:32 Tanja Dominko

Pred današnjo predstavitvijo predloga proračuna je v javnosti odjeknila izjava računskega sodišča, ki se ni moglo izreči o zbirni bilanci stanja državnega proračuna ob koncu leta 2015, češ da nima na voljo podatkov o osnovnih sredstvih, ki jih ima država. Zadevo so včeraj kritično označili že v Slovenski demokratski stranki, kjer se sprašujejo, ali je proračunska razprava sploh smiselna, če država nima urejenih evidenc o svojem premoženju. Mi smo za komentar zaprosili prof. dr. Mateja Lahovnika, profesorja na Ekonomski fakulteti in nekdanjega ministra za gospodarstvo.

Revizorji so tako ugotovili, da ni podatkov o osnovnih sredstvih, kot so računalniki, avtomobili ali zemljišča, bodisi so podatki pomanjkljivi, zemljišča vrednotena po en evro na kvadratni meter, umanjkale so umetniške slike, stoli in še marsikaj. Prav tako ni zadovoljivih podatkov o dolgoročnih finančnih naložbah, kot je NLB, in o terjatvah in obveznostih sklada za nasledstvo. Da lahko vlada načrtuje proračun, čeprav niti ne ve, kaj ima, se zdi profesorju na ekonomski fakulteti dr. Lahovniku izredno problematično. "To je zelo problematično, ker moramo vedeti, da mora imeti v Sloveniji vsako podjetje urejeno dokumentacijo, sicer proti njemu hitro ukrepa Finančna uprava. Tudi vsako gospodinjstvo mora imeti urejene podatke. Očitno tega ne ve samo slovenska vlada."

Na vprašanje, s kakšnimi podatki so razpolagali v času vlade Boruta Pahorja, ko je bil sam gospodarski minister, je Lahovnik odgovoril. "Stanje se vleče že več let. Ampak pred leti se je začelo urejati, toda zadnje ugotovitve Računskega sodišča kažejo, da na tem področju ni bilo dovolj narejeno."

Čeprav bi lahko rekli, da je za takšne evidence pri vrednotenju osnovnih sredstev kriva šlamparija, Lahovnik meni, da so v ozadju tudi osebni interesi. "Največji problem nastaja, če niti na področju premičnin ne vemo, s čim država razpolaga. Tu je potem prostor za manipulacije. Lahko da v tem trenutku v državi cela vrsta zasebnikov uprablja s premoženjem, ki je v lasti države." Čigavi in kateri interesi, bi lahko pokazala preiskava, a saj vemo, ko gre za državni proračun, je ni pričakovati, privatne žepe država veliko bolj in raje preverja.

Slovenija, Politika
Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...