Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović
Telovska procesija 1947 v Špitalu (foto: Iz razstave Rafaelove družbe)
Telovska procesija 1947 v Špitalu

V Piran prihaja razstava o beguncih v Avstriji

Slovenci po svetu | 16.08.2016, 11:45 Matjaž Merljak

Rafaelova družba vabi k ogledu razstava arhivskih fotografij o slovenskih beguncih po letu 1945 v Avstriji. Ta bo od danes do 16. septembra 2016 v Minoritskem samostanu sv. Frančiška v Piranu. Nocoj ob 20.30 bo ob odprtju razstave predavanje dr. Helena Jaklitsch o življenju beguncev.

Janez Rihar, nekdanji ravnatelj Rafaelove družbe, je zapisal: Slovensko povojno begunstvo je fenomen, čisto drugačno od običajnega pojma begunstva, kot smo ga doživljali na primer še pred časom ob južnih narodih. Slovenska politična emigracija v Avstriji in Italiji je v skrajno neugodnih okoliščinah in barakarskem okolju uresničila vse bistvene strukture urejene družbe, kar je mimogrede tudi dokaz državotvornosti - in to naroda, ki je bil genocidno napaden.

Leta 2006 je Rafaelova družba ob 100-letnici svoje ustanovitve prvič razstavila del bogatega fotografskega arhiva, ki prikazuje življenje Slovencev v dveh izmed več povojnih begunskih taborišč, preden se je večina beguncev razselila po svetu, in sicer življenje v taboriščih Peggetz pri Lienzu in Špital ob Dravi.

Bogato slikovno gradivo Rafaelove družbe je kar klicalo tudi po knjižni izdaji in tako je oktobra 2014 v sozaložništvu Rafaelove družbe in Družine izšla lepa fotografska monografija. Knjiga obsega okrog tristo strani in več sto fotografij, ki so razporejene po poglavjih: Novo življenje, Delo za preživetje, Zdravstvena oskrba, Prehrana, Otroci pa so rastli, Šolanje, Kulturna dejavnost, Šport in skavti, Versko življenje, Obiski na Ljubelju, romanja, izleti, praznovanja ter Slovo in odhod v svet. V posamezna poglavja bralca uvedejo umetniška besedila izseljenskih avtorjev.

Knjiga vsebuje obširen zgodovinski oris slovenskega povojnega begunstva spod peresa mag. Helene Jaklitsch. Povzetek spremne študije je preveden tudi v angleški in španski jezik. Knjigo je oblikoval Klemen Kunaver. Izid knjige je finančno podprl tudi Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu.

Slovenci po svetu
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...