Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović
Kardinal Capovilla (foto: Radio Vatikan)
Kardinal Capovilla

Umrl je kardinal Capovilla

Cerkev po svetu | 27.05.2016, 13:52 Marta Jerebič

V 101. letu življenja je včeraj, na praznik sv. Rešnjega telesa in krvi, umrl italijanski kardinal Loris Francesco Capovilla, najstarejši član kardinalskega zbora in tajnik »koncilskega« papeža Janeza XXIII.

Kot poroča Družina, je kardinal Capovilla svojo življenjsko pot sklenil v Bergamu, kjer je bival v nekdanji hiši Angela Roncallija, Janeza XXIII., ki je kot beneški patriarh Capovillo leta 1953 imenoval za svojega osebnega tajnika. Loris Capovilla, rojen 14. oktobra 1915 v Pontelongu pri Padovi, je imel takrat za seboj že pisano življenjsko pot: bil je duhovnik v zaporu za mladoletne, katehet, glavni urednik cerkvenega časnika in ceremonjer pri sv. Marku v Benetkah. Med vojno je leta 1940 v duhovnika posvečeni Capovilla služil pri italijanskih zračnih silah.

Natančno takšnega človeka je za tajnika iskal beneški patriarh: prizemljenega in svetovljana, spretnega in neuklonljivega. Capovilla je postal Roncallijeva desna roka, Roncalli pa je bil kasneje izvoljen za papeža. Capovilla je tako postal ena najbližjih prič dogajanju med drugim vatikanskim koncilom. Ko je leta 1963, sredi koncilskega dogajanja, Janez XXIII. umrl, je njegov naslednik Pavel VI. Capovilli zaupal pomemben položaj svetovalca, saj je bil Capovilla seznanjen z vsemi načrti pokojnega papeža.

Njegovo življenjsko poslanstvo je bilo nadaljevati delo Janeza XXIII., pri tem pa je vztrajal tudi kasneje, ko je bil leta 1967 imenovan za škofa v Chietiju, štiri leta kasneje pa za vodjo Marijinega romarskega središča v Loretu, kjer je deloval vse do upokojitve konec leta 1988. Po upokojitvi se je preselil v rojstni kraj Janeza XXIII.

Še v visoki starosti je bil Capovilla zaželjena priča, kadar je bilo govora o drugem vatikanskem koncilu (1962-1965) ali o Roncallijevem pontifikatu. Februarja 2014, dva meseca pred kanonizacijo koncilskega papeža Janeza XXIII., je papež Frančišek Capovilli podelil kardinalski naziv. Iz zdravstvenih razlogov tedaj 98-letni Capovilla ni mogel odpotovati v Rim, da bi sprejel kardinalsko čast, Frančišek pa je s svojo odločitvijo takrat dal znamenje, da je po njegovem mnenju nasvet človeka, kakršen je bil Capovilla, v Cerkvi še vedno zelo potreben.

Capovilla je Frančišku vrnil kompliment, ko je argentinskega papeža imenoval »sorodno dušo« pokojnega Janeza XXIII.: konkretnost, s kakršno se je Frančišek lotil svojega pontifikata, pristopanje k preprostim, ubogim, ljudem na obrobju, njegov prisrčni nastop – »vse to me spominja na spotanost papeža Janeza«, je takrat dejal Capovilla.

S Capovillovo smrtjo je število članov kardinalskega zbora 213, med njimi jih je 114 mlajših od 80 let in se smejo udeležiti konklava. Najstarejši kardinal je poslej 97-letni Kolumbijec Jose de Jesus Pimiento Rodriguez, rojen 18. februarja 1919.

Vir: druzina.si

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.