Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović

Predavatelj na Harvardu Jaklič: Tranzicija nikakor ni končana

Slovenija | 24.04.2016, 11:37

V petkovi oddaji "Spoznanje več, predsodek manj" smo gostili predavatelja na Harvardu, dvakratnega doktorja Klemena Jakliča. V prvem delu oddaje je spregovoril o neuspeli tranziciji v Sloveniji, v drugem delu pa komentiral ideje o novi ustavi Evropske unije.

Jaklič trenutno na Harvardu predava tri razrede pri predmetu "Economic Justice". Gre za predmet, ki proučuje različne pristope k vprašanju razmerja med gospodarsko svobodo in socialno pravičnostjo ter s tem povezanimi različnimi razumevanji temeljnih človekovih pravic. „Med tednom je ves čas posvečen predavanjem in pripravam nanje. Ob koncih tedna pa popravljanje izpitov in ocenjevanje. Poleg tega pa preostali čas zapolnjujejo študentje. Kajti študentje imajo prost dostop do nas, ki predavamo in ocenjujemo njihove izdelke. Govorilne ure pri nas niso eno uro na treden ampak moraš imeti kar „de faco“ ves čas na razpolago, kadar kdo želi.“

V nadaljevanju je Jaklič spregovoril o neuspeli tranziciji v Sloveniji. „Tranzicija nikakor ni končana. Smo globoko v tranziciji. Dokler ne bomo dosegli nekega resničnega demokratičnega stanja v družbi in v delovanju demokratičnih institucij, do takrat bo veljalo tako, vsaj kar se tiče tranzicije v tem širšem demokratičnem smislu.“

Med področji, ki ne delujejo po nekem demokratičnem pluralističnem principu in so pod vplivom monopolov, je sogovornik omenil medije, kapital, univerze in pravosodje. „Žal je tako, da se tudi na ravni teh struktur ne zavedamo o nujnosti sodelovanja v dobro vseh, to je demokracije. To je en pokazatelj, kako globoko v tranziciji smo še. Če se naprimer omejim samo na pravno področje, ki ga nekoliko bolj poznam. Vsi vemo, čemu smo bili priča v zadnjem času, kar je pravzaprav samo zunanji pokazatelj tega, kako te stvari na tem področju delujejo. Šlo je za velike zlorabe, ki se pravzaprav praviloma dogajajo samo v nekih nedemokratičnih, avtoritarnih režimih. Primer Patrie je bil tak.“

Pred nekaj tedni je v vodilni francoski reviji za ustavno pravo Droit Constitutionnel, znani francoski profesor evropskega ustavnega prava Edouard Dubout objavil obsežen odziv na Jakličevo znanstveno monografijo o prihodnosti ustavnega razvoja Evrope, ki jo je objavil pri Oxford University Press. Vizijo, ki jo je v knjigi nakazal in argumentiral, je označil za "izjemno delo", ki postavi in utemelji "nič manj kot ustavne temelje" razvijajoči se "evropski pluralistični ustavni strukturi". Jaklič tako v knjigi poudari, da Evropa, čeprav vse bolj federalna, ne bi smela vzpostaviti ustavne strukture po vzoru Združenih držav Amerike. „V globalni dobi, ko gre za sodelovanje na globalni ravni, ko gre za zadeve, ki presegajo nacionalno državo ali pa vseevropsko državo, takrat je potrebno zadeve zastaviti širše. Nobena oblika, ki bi se zapirala v neko bolj zaprto tvorbo, bodisi stari režim suverenih nacionalnih držav ali pa režim neke trdnjave Evrope, ki počne stvari zgolj zase, v globalni dobi ni primerno. Zaostajali bi in to veliko.“

V zadnjem delu oddaje je Jaklič komentiral tudi predsedniško tekmo v ZDA.

Vabljeni k poslušanju oddaje.

Slovenija, Politika, Oddaje
Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...