Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar

Biti ali ne biti?

Slovenija | 28.01.2016, 18:00 Nataša Ličen

Kdo je Shakespeare? Obstaja več teorij. Vsekakor je velik pisec šestnajstega in začetka sedemnajstega stoletja. Renesančnega dramatika Williama Shakespeara smo vajeni slišati in gledati v dramskih stvaritvah. Morda nam je manj blizu to, da je pisal tudi pesmi. Znal je razmišljati skozi gledališče. Znameniti citat »Svet se maje, jaz pa rojen, da mu ravnam tečaje«, po mnenju avtorice razstave in njene zasnove Mojce Jan Zoran sporoča, da je vsak od nas zato, da svetu naravna tečaje, z minimalnimi ali velikimi dejanji.

Hamlet na Slovenskem

V Cankarjevem domu je na ogled kulturno-zgodovinska razstava ob štiristo letnici smrti angleškega pesnika in dramatika Williama Shakespeara (1564-1616), ki so ga pripravili v sodelovanju s slovenskim gledališkim inštitutom. Na razstavi  znameniti Shakespearov Hamlet prvič zazveni tudi v stripu Andreja Potrča, vidimo tudi vse slovenske Hamlete, se sprehodimo skozi zgodovino uprizarjanja Hamleta na Slovenskem, pregledamo, kako se znameniti Biti ali ne biti bere in sliši v različnih slovenskih prevodih. Razstava je odprta do 14. marca.

Hamlet
Hamlet © slogi

Mojca Jan Zoran, avtorica razstave Hamlet na Slovenskem: »V Sloveniji imamo dvaindvajset različnih uprizoritev Shakespeara. S svojimi besedami je še kako aktualen, tudi za današnji čas in prav tako za mlade. Srednješolcem je treba dati brati Hamleta popolnoma neobremenjeno. Ob branju mladi bralci spoznajo, da je Hamlet njihov sovrstnik, premislijo o njegovih vrednotah, stališčih, zakaj se maščuje, je res nor ali je heroj ali le mamin sinček. Ob tem mladi dobijo izhodišče tudi za razmislek o sebi in svojem odnosu do sveta in drugih. Hamlet je sodoben

»Shakespeare je bil pri nas poznan že davno pred prvo uprizoritvijo v slovenščini. Pojavljal se je v osemnajstem stoletju z gostovanji nemških gledališčih skupin. Ljubljana takrat ni bila neko obrobno mesto, ampak je imela bogat kulturni program. S Shakespearom smo se srečali že vsaj sto let pred prvo uprizoritvijo v našem jeziku. V slovenščini je na odru prvič zazvenel 28. decembra 1899 v ljubljanskem Deželnem gledališču v režiji Rudolfa Inemanna, ki je odigral tudi naslovno vlogo.«

»Hamlet v sebi skriva toliko različnih interpretacij in nians svoje osebnosti, da ga lahko razumemo na zelo različne načine. Hamlet je tisti, na katerem se lomijo načini uprizarjanja. Od patetičnega Hamleta do bolj notranje poosebljenega. Imamo tudi marionetnega, lutkovnega Hamleta. Hamlet je vedno ne samo za glavnega igralce ampak za celotni igralski ansambel preizkusni kamen in gradnik k novim izzivom in novi kakovosti.«

Slavko Jan kot Hamlet in Fran Lipah kot Polonij
Slavko Jan kot Hamlet in Fran Lipah kot Polonij © slogi

Delavnice ob razstavi Hamleta na Slovenskem

Sandra Jenko: »V sklopu razstave »Hamlet na slovenskem« smo pripravili tri zelo raznolike delavnice za srednješolce, ki naj bi dopolnjevale doživetje te razstave, ki predstavlja predvsem uprizoritve Hamleta pri nas, v slovenskem jeziku. Kot kustosinja pedagoginja bi mladim rada pokazala, kako so Shakespeara uprizarjali v njegovem času, kako so ga igrali, kako je zvenel, kakšni so bili kostumi in podobno. Torej iz zgodovinskega vidika. Osvojili bomo različne misli drame in kako danes razumemo Shakespearove izreke, ki so se uveljavile tudi v današnjem času in v našem besedišču. Puščamo veliko svobode razmišljanju mladih, da se poglabljajo v besede umetnika, se vprašajo, kako Hamlet ravna v različnih situacijah, kakšen je v odnosih. Mlade bi radi spodbudili k razmisleku, kako bi oni ravnali, če bi bili v vlogi Hamleta. Vse te odločitve, ki jih mora Hamlet sprejeti ali ne, sprejemajo ali ne mladi. Pripravijo lastne prizore, lahko ga posodobijo. Nastane lahko popolnoma nov Hamlet. Pridite na delavnice.«

Razstava Hamlet na Slovenskem
Razstava Hamlet na Slovenskem © slogi

Slovenija, Oddaje
Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...