Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar
Tiskovna konferenca na Družini (foto: Ivan Rampre)
Tiskovna konferenca na Družini

VIDEO: Zore: Kjer je popolnost, ni kaj dosti prostora za usmiljenje

Slovenija | 12.01.2016, 14:11 Marjana Debevec

V slovenskem prevodu sta papeževo knjigo z naslovom: Božje ime je usmiljenje predstavila ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore in direktor Družine Tone Rode. Nadškof Zore je spregovoril o Božjem usmiljenju, ki nam ga v knjigi v obliki dialoga približa papež Frančišek. Tako lahko prodiramo v globino papeževega odnosa in čutenja do Božjega usmiljenja in tudi širše do usmiljenja v življenju posameznika, skupnosti človeštva, je poudaril nadškof Zore.

Teme usmiljenja ne bi smeli obravnavati akademsko, z različnih področij znanosti, ampak se moramo o usmiljenju začeti vpraševati v življenjskem odnosu, je poudaril nadškof Zore. Usmiljenje je namreč po njegovih besedah vedno povezano z odnosom s posameznikom, skupnostjo in celotnim človeštvom. Zato naj bi usmiljenje prenesli predvsem na medosebne odnose, je poudaril. „Danes se mi zdi, da v tej naši konkretni družbi, na to nas papež neprestano opozarja, ne znamo več biti usmiljeni sami s sabo. Nekaj drugega je dajati si potuho; nekaj drugega je zagovarjati svoje slabosti, napačne odločitve in svoje grehe. Nekaj drugega pa je bil neusmiljen sam do sebe. In zaradi tega pomanjkanja pravega, zdravega usmiljenja, postajamo trdi.“

Poleg tega nas nadškof Zore vabi, naj se vprašamo, kako živimo usmiljenje v družini in zakonu, v redovnih skupnostih in znotraj Cerkve. „Izjemno pomembno vprašanje tudi zaradi tega, ker nas še vedno dostikrat prešine misel o popolni družbi, ali pa o stanu popolnosti, kakor smo včasih uporabljali za redovništvo. In tam, kjer je popolnost, ni kaj dosti prostora za usmiljenje“, je dejal nadškof Zore.

Usmiljenje po njegovih besedah ne sme ostati teoretična tema, o kateri razpravljamo in jo potem odložimo na omaro. „Usmiljenje je nekaj, kar moramo začeti živeti. In ko ga bomo začeli živeti, ga bomo razumeli ne v tem diskurzivnem smislu, ampak v smislu Pascalovega srca. In do tja moramo priti: če je na na ni strani otrdelo srce, bomo preko usmiljenja prispeli do Pascalovega srca, v katerem pa srce razume več, kakor je kdajkoli sposobna razumeti glava“, je še poudaril nadškof Zore, ki je odgovarjal tudi na vprašanja direktorja Družine Toneta Rodeta. Med drugim je spregovoril o usmiljenju v družbi, o zakramentu svete spovedi, o papeževem odnosu do drugih in njegovem zavedanju lastne grešnosti, o pomenu sočutja in odprtosti do drugih ljudi s premagovanjem brezbrižnosti.

Urednik Družine Tone Rode pa je za naš radio povedal, da je za njihovo založbo izdaja knjige s papeževim pogovorom velika čast.

Slovenija, Svet, Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...