Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Zlorabe na spletu in preko mobilnih naprav (foto: Urška Hrast)
Zlorabe na spletu in preko mobilnih naprav

Mladi se ne zavedajo nevarnosti spleta

Slovenija | 04.10.2015, 07:00

Vsesplošna razširjenost interneta predstavlja večji potencial in grožnjo za zlorabo otrok. Naivnost in nepremišljenost mladostnikov pri uporabi računalnikov in mobilnih telefonov, predvsem pri objavljanju osebnih fotografij in podatkov, je zastrašujoča, ugotavlja policija. Udeleženci nedavnega posveta o e-zlorabi otrok z naslovom Internet na dlani opozarjajo, da mora pri osveščanju sodelovati celotna družba.

Internet je danes res na dlani, s tem pa tudi njegova nepremišljena raba. Peti posvet z naslovom Internet na dlani je organiziralo Spletno oko, Center za varnejši internet Slovenije v sodelovanju z Upravo kriminalistične policije Generalne policijske uprave in Združenjem za informatiko in telekomunikacije pri Gospodarski zbornici Slovenije.

Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič je na posvetu opozorila, da posledice dejanj, ki se zgodijo na medmrežju, niso zgolj virtualne. Ministrstvo že več let podpira programe dejavnosti s področja varne rabe svetovnega spleta. Kot je dodala v izjavi za javnost, je naloga ministrstva predvsem ozaveščanje in opolnomočenje učiteljev, otrok in staršev, da se pripravijo na vse nevarnosti. »Zavedanja o teh nevarnosti je danes sicer več kot v preteklosti, se pa včasih ne zavedamo vseh novih nevarnosti, ki nastajajo s hitrostjo razvoja tehnologije in širjenjem dostopnosti do spleta.«

Starši so tisti, ki otroku kupijo prvo elektronsko napravo in ga naučijo z njim ravnati. Na svetovnem spletu pa je ogromno pasti, ki se jih mladostniki ne zavedajo. Na družbenih omrežjih je priljubljeno objavljanje posnetkov. »Posnetek, ko je enkrat objavljen, ne gre več dol. Nikar objavljati svojih posnetkov in jih pošiljati, ker izgubimo nadzor nad svojo lastno identiteto, zasebnostjo, intimo.« Anton Toni Klančnik s kriminalistične policije je pojasnil, da se prijave spolnega izkoriščanja otrok na spletu odražajo v različnih trendih. »Od izsiljevanja za spolne namene, torej uporabniki z lažnimi identitetami, ki zavedejo in nato izsiljujejo posameznike.« Kot je dejal, trendi v ZDA kažejo, da je več prijav izsiljevanja deklic, v Sloveniji pa je več dečkov. Številni se ne zavedajo, da posnetkov, ki jih objavijo na spletu, ne bodo mogli nikoli dokončno izbrisati.

Vodja centra za varnejši internet Vasja Vehovar je pojasnil, da se je v desetletju marsikaj spremenilo, tehnologija postaja vse bolj izdelana, načini zlorabe so vse bolj zapleteni. Kot pogost problem je izpostavil vrstniška nadlegovanja. Po njegovih besedah na slovenskih strežnikih vsako leto najdejo dva do deset primerov nezakonite vsebine spolne zlorabe otrok. »Do določene starosti priporočamo t. i. Parental Control, da ima otrok omejen čas, lahko pregledaš, kaj dela. Tako kot, ko gre zvečer fizično ven, je to enako pomembno, s kom chata cele ure. Nič novega. Gre pa za nov prostor, ki ga je treba obdelati.«

Medmrežje je za otroke nekaj zabavnega in uporabnega, pogosto pa se otroci ne zavedajo nevarnosti, ki nanje prežijo.V nekaterih razvitih državah redno uporablja tablični računalnik več kot 70 odstotkov otrok v starosti od 5 do 15 let. »To so veliki, barviti zasloni. Otroci jih obožujejo. Vendar so zdaj bolj ogroženi, ker se skrijejo v kotiček, kjer jim starši ne morejo pomagati,« je povedal britanski strokovnjak za spletno varnost John Carr. Zato je še posebej potrebno osveščanje na način, ki je blizu otrokom. Če bodo straši rekli otrokom, da je splet le nevarno mesto, je velika možnost, da bodo izgubili zaupanje otrok.

Slovenija, Sociala
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...