Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Tone GorjupTone Gorjup

Sodelavec beograjske Karitas o položaju beguncev v Srbiji

Svet | 01.09.2015, 15:31 Petra Stopar

„Gotovo nekateri razmere izkoriščajo in v normalnih razmerah ne bi odšli na pot v Evropo,“ je o navalu beguncev v evropske države za naš radio povedal Viktor Cvetković z Nadškofijske Karitas Beograd. Priznal je, da je položaj v Srbiji zahteven.

Viktor Cvetković z beograjske nadškofijske Karitas pravi, da je njihova organizacija aktivna jugu Srbije ob makedonski meji v Preševu in Miratovcu, na severu pa v mestih Subotica in Kanjiža. Azilanti so nastanjeni tudi v centrih po sami Srbiji. O točnem številu migrantov je po njegovi oceni težko govoriti, za primer je navedel, da jih je bilo včeraj do 10. ure v Miratovcu registriranih več kot 1500.

Kar zadeva človekoljubno pomoč, so bili danes v omenjena žarišča poslani paketi hrane za vse, ter higienski pripomočki za ženske in majhne otroke. „Ljudje so utrujeni, izčrpani od vsega in od poti preko meje proti Madžarski, pa tudi zaradi negotovosti o tem, kako bodo prišli do želenih držav. To je normalno, a nekateri imajo več razumevanja, drugi manj. Se zgodi, da pride do kakšnih nesoglasij znotraj določenih skupin, recimo Sircev, Afganistancev in tako naprej, a to je vse zelo lokalno in se da hitro rešiti,“ je dejal koordinator, ki je vsakodnevno tudi v stiku s sodelavci Slovenske Karitas v Ljubljani.

Kot je povedal, da so med migranti tako tisti, ki bežijo pred vojnim nasiljem, npr. sirsko državljansko vojno, kot t.i. ekonomski migranti, torej tisti, ki iščejo boljši zaslužek in življenje v Evropi. „Kaj natančno je, ni mogoče reči, veste, niso vsi migranti iskreni. Gotovo nekateri razmere izkoriščajo in v drugih, normalnih okoliščinah ne bi odšli na pot v Evropo.“

Na vprašanje, kako Srbija gleda na prihajajoče ljudi, je odgovoril, da se dober del naroda tudi sam „spominja lastnih izkušenj na tem področju“. So pa zagotovo vmes neke „kulturološke razlike“, ki v tem trenutku še ne predstavljajo tako velike težave, vprašanje pa je, kako bo z njimi dolgoročno.

Svet, Cerkev po svetu, Evropska Unija
Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc) Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc)

Hud cinizem

Predvidoma v prihodnjem tednu bo znano, kdaj bomo odločali o treh posvetovalnih referendumih, med katerimi bo tudi posvetovalni referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Moralni ...

Peter Jančič (photo: STA) Peter Jančič (photo: STA)

Natikanje nagobčnika drugače mislečim

Spletni portal tednika Družina poroča, da je raziskovalec spolne vzgoje v šoli ter diplomirani mikrobiolog Tim Prezelj tožil novinarja Roka Blažiča zaradi sklopa objavljenih prispevkov o teoriji ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...