Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović

Papež na srečanju Prenove v Duhu

Cerkev po svetu | 04.07.2015, 18:01

Na Trgu svetega Petra v Vatikanu je včeraj potekalo srečanje cerkvenega gibanja Prenova v Duhu. Ob 18. uri se jim je pridružil tudi papež Frančišek in jim spregovoril o edinosti ter poudaril, da je karizmatična prenova binkoštna milost za vso Cerkev.

Člani Prenove v Duhu so poklicani, da svojo izkušnjo delijo s celotno Cerkvijo, je poudaril papež Frančišek. To je zelo pomembna služba, ki jo lahko dajo vsej Cerkvi: pomagati Božjemu ljudstvu, da se osebno sreča z Jezusom Kristusom. Dejal jim je, naj se toliko ne ukvarjajo s pripravo velikih srečanj, ki se tam tudi končajo, ampak naj raje oblikujejo odnose, ki prihajajo iz pričevanja, in sicer v družini, službi, družbenem življenju, župnijah, molitvenih skupinah in z vsemi. Papež jih je spodbudil, naj prevzamejo iniciativo in ustvarjajo vezi zaupanja in sodelovanja s škofi, ki imajo pastoralno odgovornost pri vodenju Kristusovega telesa, vključno s karizmatično prenovo. Sveti oče je zbrane spodbudil k molitvi in prizadevanju za edinost kristjanov, kar je delo Svetega Duha. Skupna molitev različnih krščanskih veroizpovedi je po papeževih besedah mogoča in nujna: »Prejeli ste isti krst, vsi mi smo prejeli isti krst, vsi mi hodimo po isti Jezusovi poti, želimo Jezusa, vsi mi smo prispevali k tej ločenosti v zgodovini.« Sveti Duh pa nam sedaj daje razumeti, da so te ločitve  proti-pričevanje in da moramo storiti vse, da bi skupaj nadaljevali pot: »duhovni ekumenizem, ekumenizem molitve, ekumenizem dela, skupaj v dejavni ljubezni, ekumenizem skupnega branja Svetega pisma … Skupaj iti proti edinosti.«

Delo za edinost kristjanov se začne s skupno molitvijo, je zatrdil sveti oče in zatem izpostavil ekumenizem krvi. Ubiti kristjani so bili ubiti zaradi vere v Jezusa Kristusa, nihče jih ni prej vprašal ali so evangeličani, pravoslavni, baptisti. »Če nas sovražnik povezuje v smrti, kdo smo potem mi, da bi se ločevali v življenju? Pustimo, da vstopi Duh, molimo, da bi vsi skupaj šli naprej. pustimo ob strani razlike in pojdimo naprej s tistim, kar nam je skupno,« je spodbudil Frančišek. Vsi ubiti kristjani so naši mučenci, ker so dali življenje za Kristusa in to je ekumenizem krvi.

Pred sklepnim blagoslovom je papež Frančišek člane Prenove v Duhu še spodbudil, naj s Svetim pismom v Roki, z Božjo besedo pridigajo. »Pridigajte revnim, izključenim, slepim, bolnim, zaprtim, vsem moškim in ženskam. V vsakem je Duh, ki potrebuje pomoč, da bi na stežaj odprli vrata in mu pustili ponovno zaživeti.« Tako sveti oče sinoči na srečanju Prenove v duhu na Trgu sv. Petra v Vatikanu.

 

 

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...