Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović
Potres v Nepalu (foto: Radio Vatikan)
Potres v Nepalu

Potres v Nepalu terjal že več kot 3700 žrtev, preživelim primanjkuje vode in hrane

Svet | 27.04.2015, 14:54 Andrej Šinko

Število žrtev silovitega potresa, ki je v soboto prizadel Nepal, se je povzpelo na več kot 3700. Več kot 6500 pa naj bi bilo tudi poškodovanih. V reševanje je vključenih več kot 90 odstotkov domačih vojakov, v državo pa medtem še naprej prihaja mednarodna pomoč. Potres je zahteval več kot sto žrtev tudi v sosednjih državah.

V nepalsko prestolnico Katmandu, ki jo je potres dodobra razdejal, še vedno prihajajo mednarodne reševalne ekipe in pomoč za prestrašene prebivalce, ki so ostali brez strehe nad glavo. „Stanje je zelo slabo, celo tretji dan, saj so ljudje na ulicah brez strehe nad glavo. Nekateri so si uspeli zagotoviti improvizirane strehe, toda mnogi so še vedno na odprtem. Ponoči je tudi deževalo in so temperature padle,“ je za Radio Vatikan povedal direktor Nepalske Karitas Pius Perumana. Za reševanje in pomoč preživelim so v Nepalu v pogonu vse razpoložljive sile. Bolnišnice so medtem prenapolnjene, številne bolnike pa so prisiljeni oskrbeti kar na ulici. Nepalska vlada je državljane pozvala tudi k darovanju krvi. Perumana ob tem dodaja: „Težave so tudi s hrano in vodom, saj v Katmanduju imamo težave s pitno vodo tudi v normalnih razmerah. Tako, da ljudje potrebujejo zavetišča, hrano, vodo in medicinske pripomočke. Ob vsem tem pa se reševanje nadaljuje, saj so številni še vedno ujeti pod zrušenimi zgradbami.“

Številne države in humanitarne organizacije v Nepal še vedno pošiljajo pomoč in reševalne ekipe. Vendar pa se soočajo s težavami, saj pristajanje na mednarodnem letališču v Katmanduju ne poteka nemoteno. Včeraj so tako morala številna letala več ur krožiti nad nepalsko prestolnico. Pomoč sicer prihaja tudi prek meje s Kitajsko in Indijo. Perumana je za Radio Vatikan dejal še, da imajo težave z zagotavljanjem pomoči tudi izven prestolnice. „Vasi so porušene, ljudje so odzunaj. Tudi oni potrebujejo nujno pomoč, Toda do njih pridemo zelo težko, do posameznih krajev rabimo tudi tri dni. Pomoč smo poskušali dostaviti tudi s helikopterji, vendar jih nismo uspeli zagotoviti,“ je pojasnil. Medtem je Evropska komisija Nepalu obljubila tri milijone evrov takojšnje pomoči, azijska razvojna banka je obljubila 200 milijonov dolarjev vredno podporo, trije milijoni takojšnje pomoči pa bodo nemudoma šli za nabavo šotorov, zdravil in pitne vode.

Kako lahko pomagate?

Vsi, ki bi želeli, lahko pomagate tudi prek Slovenske Karitas. Sredstva lahko nakažete na tekoči račun SI56 0214 0001 5556 761, z namenom Potres Nepal in sklicem SI00 880. Pet evrov lahko podarite tudi s poslanim sms sporočilom na številko 1919 z vsebino KARITAS5.

Reševanje turistov

Nepalsko ministrstvo za turizem je sporočilo, da se nadaljujejo napori za rešitev ujetih pohodnikov in turistov. Samo iz baznega tabora na Mount Everestu so s helikopterji rešili 82 ljudi, še več deset ljudi pa naj bi bilo ujetih na najvišji gori sveta. Reševalcem sicer težave povzročaj tudi snežni plazovi, ki se prožijo nad baznimi tabori. V Nepalu se še vedno nahaja tudi približno 60 slovenskih državljanov, večina je sporočila, da so dobro, ena od skupin pa naj bi nadaljevala tudi potovanje, saj je oddaljena od območij, kjer je potres pustošil najhuje.

Svet
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Eva Golob (photo: ZSPM) Eva Golob (photo: ZSPM)

Eva Golob: Ponosni na podeželske korenine

»Vsako leto pripravimo zelo pester program skozi celo leto in številni naši dogodki so tradicionalni. Eden takih je državni kviz Mladi in kmetijstvo, ki bo (danes) v Velikih Laščah potekal že ...