Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović
Jože Bartolj (foto: Izidor Šček)
Jože Bartolj

Jože Bartolj Meškov nagrajenec

Slovenija | 18.12.2014, 22:20 Tone Gorjup

V prostorih Svetovnega slovenskega kongresa so 17. decembra 2014 podelili Častno priznanje Boruta Meška za življenjsko delo. Združenje novinarjev in publicistov ga je letos podelilo ekonomistu in publicistu Milanu Gregoriču ter karikaturistu Mikiju Mustru. Meškovo priznanje sta prejela tudi Jože Bartolj z Radia Ognjišče in Ivo Žajdela z Družine. Naš sodelavec je priznanje sprejel kot priznanje mediju iz katerega prihaja.

Na začetku je bila Beseda. Preko nje smo povezani, informirani ali prevarani. Z odkrito besedo smo resnični in pravični. In to je maksima Jožeta Bartolja, ki je skupaj s sodelavci v partnerskih ustanovah zastavil niz več sto oddaj z naslovom Moja zgodba. Tako so zapisali v utemeljitvi Meškove nagrade. Jože Bartolj je ob prejemu priznanja povedal: „Nagrado sprejemam kot nagrado mediju s katerega prihajam. Namreč dvajset let je že Radio Ognjišče v slovenski medijski krajini. In moramo pošteno priznati, da v tem času žal naša vloga ni bila tako prepoznana, kot bi si morda zaslužili, zato je taka nagrada lahko, ne samo nagrada enemu posamezniku, ampak nagrada mediju.“

Med razlogi za Meškovo priznanje je na prvem mestu oddaja z naslovom Moja Zgodba, v kateri nastopajo zdomci, izseljenci, domačini, nekdanji domobranci, partizani in mobiliziranci v različnih vojskah in pripovedujejo svoje življenjske zgodbe. O oddaji, ki razkriva polpreteklo zgodovino in bo prihodnje leto praznovala 10. rojstni dan, je Jože Bartolj povedal, da kaže na vsebino tistega, kar je bilo včasih pred očmi skrito. Oddaja Moja zgodba se je na začetku imenovala Moč preživetja, po znanem dokumentarnem filmu novinarja Jožeta Možine. Pri filmu je sodeloval tudi zgodovinar Jože Dežman, ki je potem prišel na Radio Ognjišče in ponudil možnost sodelovanja. Jože je nadaljeval: „Zelo sem vesel, ker smo se takrat za to odločili, ker nam je s pomočjo sogovornikov uspelo prinesti neko novo vsebino na naš radio. Ta je bila do takrat sicer prisotna v več oddajah, vendar smo jo zdaj prav usmerili. Šlo je za zamolčane zgodbe o polpretekli zgodovine, ki smo jo dopolnili z zgodbami povezanimi z našo osamosvojitvijo. Smo se pa v tem času obrnili še bolj nazaj, recimo do prve svetovne vojne. Gre za projekt neke ustne zgodovine, ko s pomočjo pričevalcev poslušamo njihove zgodbe. Pričevalci so lahko tisti, ki so doživeli težke trenutke pa ali njihovi potomci Gre lahko tudi za dokumente, ki smo jih v tem času pridobili. Oddaja ima v zadnjih letih tudi svojo spletno stran, kjer je vse to moč videti in poslušati. Gre za eno veliko dokumentacijsko središče, ki je ves čas na voljo.“

V obrazložitvi Meškovega priznanja so še zapisali, da je Jože Bartolj kritičen opazovalec slovenske tvarine in se drži načela odkrite besede brez olepšav. „Biti kritičen je vedno naša prva pot, oziroma da znamo objektivno govoriti o vseh stvareh, da znamo na eni strani pohvaliti kar je dobro in na drugi strani reči odkrito: to pa ni bilo dobro.“ Jože je prepričan, da je Radio Ognjišče v dvajsetih letih skušal slediti temu načelu in da je v slovenski prostor prinašal odseve življenja, ki sloni na vrednotah, ki podaja sliko o nas, o Slovencih, ki bi jo radi nekateri prikrili.

Prisluhnite pogovoru!

Slovenija, Radijski utrip, Cerkev na Slovenskem
Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.