Alen SalihovićAlen Salihović

Mojca Širok: Naslednji pontifikat bo ključen

Papež in Sveti sedež | 06.12.2014, 12:05 Marta Jerebič

Kmalu bo minilo že dve leti od odstopa Benedikta XVI. O razlogih za to njegovo dejanje in o tem, kako sedaj Petrovo barko krmari papež Frančišek, smo se v oddaji Pogovor o pogovarjali z dopisnico RTV Slovenija iz Rima in Vatikana, Mojco Širok.

Za Benedikta XVI. je bilo po besedah Mojce Širok najhujše obdobje pedofilskih škandalov leta 2010, a takrat ni odstopil – odkrito se je spopadel s tem, sprejel je ključne odločitve in tako pokazal način svojega vodenja. S tem se je po njenih besedah pozitivno zapisal v zgodovino. A leta so nato naredila svoje in Benedikt se ni več čutil pri močeh, da bi vodil Petrovo barko. K odločitvi za odstop pa je vsekakor prispeval tudi: »kaos v kuriji, ki ga ni mogel več obvladovati«. Afera Vatileaks oziroma uhajanje dokumentov iz Vatikana pa je bila po besedah Mojce Širok »kaplja čez rob v prepolnem kozarcu.«

Tako smo bili 13. marca 2013 priča izvolitvi papeža Frančiška, ki ga, kot pravi Širokova, ni prevzela veličina vrha 2 tisočletne ustanove. Tako je preprosto zavrnil bivanje v apostolski palači. Pri njem je revolucionaren oziroma prelomen tudi njegov stik z ljudmi. »Ko je med maso, med množico, vzpostavi stik s posameznikom. Če cinično povzamem cinične komentarje kolegov iz prvih tednov, so govorili, da Frančišek obvlada ta piarovski pristop. Ampak potem vidiš, da to ni nobena naštudirana poza oziroma poteza. On dejansko tak je. On je med množico ljudi in pogleda vsakega posebej oziroma tiste, ki jih uspe.« A ta spremenjena podoba papeštva – da živi v sv. Marti in ostale podobne stvari, niso vsem všeč. »Toliko kot po eni strani slišiš brezkompromisnih pohval brez zadržkov, po drugi strani naletiš tudi na toliko nekih kritih iz ust pomembnih ljudi.«

Pred papežem Frančiškom je vrsto izzivov, največji seveda reforma rimske kurije, pa tudi ukrepanje v zvezi z vatikansko banko, ki v svoji zgodovini beleži vrsto finančnih škandalov, »ker so predstavniki vatikanske administracije mislili, da so nedotakljivi. Ta občutek je zelo prisoten v Vatikanu,« pojasnjuje Širokova, ki dodaja, da je že Benedikt XVI. naredil veliko, ko je v vatikansko banko poklical zunanjo inšpekcijo in tako vnesel malce več preglednosti.

Po njenih besedah bo naslednji pontifikat ključen: »Če bodo obveljale vse te spremembe, ki jih uvaja Frančišek, bo moral človek, ki bo nasledil Frančiška, dokazati, da poti nazaj ni več.«

Papež in Sveti sedež
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...