Jure SešekJure Sešek
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Šolarji bodo obiskali podjetja

Politika | 27.11.2014, 10:14 Petra Stopar

Več kot 170 podjetij v Sloveniji bo popoldne svoja vrata odprlo devetošolcem in njihovim staršem ter jim predstavilo delovne procese in pogoje dela. Kot so sporočili organizatorji - Gospodarska zbornica Slovenije, Zavod RS za zaposlovanje in Zavod RS za šolstvo, bo podjetja obiskalo približno 2500 šolarjev, največ pa se jih zanima za podjetja s področja strojništva, elektroindustrije, računalništva in kemije.

Po podatkih Zavoda RS za zaposlovanje je letos največ prostih delovnih mest med drugim za voznike težkih tovornjakov in vlačilcev, varilce, elektro-inštalaterje, orodjarje, elektromehanike, izvajalce suhomontažne gradnje, zidarje, tesarje, kuharje, natakarje in zdravnike.

Predsednik Gospodarske zbornice Samo Hribar Milič pravi, da želijo z odprtim dnevom gospodarstva mladim pokazati, kakšne kadre pravzaprav potrebujejo podjetja, „da opozorimo, da na eni strani slovensko gospodarstvo potrebuje številne kompetence, ki jih v tem trenutku ne mladi niti brezposelni nimajo, da je potreben nek koncept vseživljenjskega učenja, kar omogoča zaposlenim, da ostanejo konkurenčni, in da jih novi zaposleni ne izpodrinejo, in da je v slovenskem gospodarstvu še zelo veliko priložnosti, celo več, na marsikaterem področju je zdaj bistveno manj ponudbe ljudi s kompetencami kot pa je povpraševanja in bi lahko še dodatno zaposlovali“.

Po mnenju Vinka Logaja iz Zavoda RS za šolstvo je obisk šolarjev v podjetjih pomemben tudi s tega vidika, „da otroke potegnemo iz virtualnega okolja v neko realno okolje, kjer dobijo vpogled v to, kaj se dejansko v gospodarstvu danes dogaja“. Direktor Papirnice Vevče Marko Jagodič pa o razbijanju mita fizičnega delavca pravi: „Danes je papirničar računalniški operater, ki pozna tehnologije papirništva in razume vsak klik na miški.“

Predstavniki gospodarstva menijo, da bi bila potrebna strategija razvoja države, kateri bi nato lahko prilagodili tudi sistem izobraževanja. Med možnostmi je uvedba sistema vajeništva, kot ga poznajo npr. v Nemčiji ali Avstriji in v katerem mladina že med izobraževanjem spozna delo, za katerega se izobražuje, in pridobi praktične izkušnje.

Politika, Sociala
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...