Alen SalihovićAlen Salihović
Dr. France Arhar (foto: Tanja Dominko)
Dr. France Arhar

Arhar za Radio Ognjišče: odgovorno lastništvo dela na dolgi rok

Slovenija | 12.11.2014, 18:10 Tanja Dominko

Ob objavi zadnjih stresnih testov in začetku nadzora s strani Evropske centralne banke, pa tudi ob dejstvu, da so banke dostikrat omenjene kot tiste, ki ne pomagajo pri zagonu gospodarstva, saj da kreditni krč še kar traja in traja, smo se odločili v oddajo Pogovor o povabiti dr. Franceta Arharja, ki je bankam posvetil vso svojo dolgo kariero. Kot nekdanji guverner Banke Slovenije, kot nekdo, ki je sedel na čelu uprave Unicredit banke, ki je bil predsednik nadzornega sveta NLB, danes pa vodi Združenje bank Slovenije, se je pokazal kot odličen sogovornik, ki je razbil tudi kak mit o tem, kako naj teče nadzor bank s strani javnosti.

Dr. Arhar se je denimo dotaknil aprilskega odstopa z mesta predsednika nadzornega sveta NLB, za katerega se je odločil na seji odbora državnega zbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo, kjer je beseda tekla o politiki zaposlovanja v podjetjih v večinski državni lasti ter o naraščajoči sistemski korupciji. Na vprašanje, ali bi se danes odločil drugače, ni neposredno odgovoril, je pa enako kritičen kot tedaj do pozivanj javnosti k odstopu vodstev v državnih družbah.

Pri nas se večkrat pojavijo stališča, da davkoplačevalci lahko odločajo o vsem. Sam sem poudaril, da je tako stališče zgrešeno. Davkoplačevalec ni enako kot delničar.“ Arhar tudi opozarja, da pozivi iz javnosti ali politike škodujejo, saj vse to budno spremljajo opazovalci, ki naprej signalizirajo Evropski uniji, česar se malokdo zaveda. „Ne zavedamo se, da vse to dejansko povečuje tveganje. Na eni strani deželno, na drugi korporativno. Tveganje pa pomeni večje stroške. Za koliko se tovrstni stroški povečujejo pri različnih finančnih aranžmajih? Tega se nihče ne sprašuje, pa se številke povzpnejo v milijone, tudi stotine milijonov. Ker nam primanjkuje občutka in odgovornosti, je to slaba izkaznica za državo kot celoto.“

Po mnenju nekdanjega guvernerja centralne banke, ki je bil devet let na čelu Unicredit banke v tuji lasti, se tujcev ne smemo bati. „Razen treh tujcev je bilo v banki skoraj 600 „domačih“ ljudi, ki so imeli drugačen odnos, z drugačnimi rezultati. To pomeni, da smo odgovorni, sposobni, če imamo odgovornega lastnika. Ne bojmo se odgovornega lastnika, katerega koli, kitajskega ali afriškega. Odgovorno lastništvo dela na dolgi rok, ne pride za 24 ur, dela zase in za svojo okolico.

Ključna beseda, ki jo je Arhar v pogovoru večkrat poudaril, je, da je pri denarju bistveno zaupanje. „Kakršnekoli obljube, ki jih dajem v obliki visokih dobičkov, me ne bodo prepričale, če ni zaupanja.“

Nekaj kritik je dr. Arhar izrekel tudi na račun stresnih testov, zahtev, ki prihajajo iz Evropske unije, ter tudi pričakovanj o financiranju gospodarstva s strani bank. Več o tem pa boste izvedeli, če boste prisluhnili posnetku oddaje.

Slovenija, Politika, Oddaje
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...