Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

Dr. Jurij Gorjanc: Hvaležnost nas naredi srečne

Slovenija | 16.09.2014, 16:09 Mateja Feltrin Novljan

V oddaji Naš gost je bil z nami gorski reševalec, zdravnik, kirurg predvsem pa človek z zlatim srcem dr. Jurij Gorjanc. Kljub mnogim pohvalam ostaja skromen in pravi, da gre za to, da človek ob tem kar počne, čuti zadovoljstvo; če ob tem še koga osreči, je to tisto pravo, kar kaže, da na svojih poteh črpamo iz pravih izvirov.

„Zame je hribolazenje ob vsakodnevni službi odklop in oddih, ker ljudje potrebujemo stik z naravo, saj ta človeku daje odgovor na to, da nismo tu samo za to, da delamo, ampak izviramo iz nekih čisto prvinskih potreb,“ pravi dr. Jurij Gorjanc, kirurg, ki sedaj svoje delo opravljana na avstrijskem Koroškem. Je del helikopterske reševalne ekipe, ki poleti dežura na letališču Jožeta Pučnika na Brniku in rešuje ljudi, ki se ponesrečijo v gorah.

Ljubezen do gora mu je bila položena v zibelko. Že stari oče je bil alpinist in gorski reševalcev, potem tudi oče in rad se spominja svojih prvih korakov v gorah: „Oče je hodil pred nami in delal pol manjše korake, zato da smo mu sledili. Ko smo tarnali, da je strmo, da ne moremo več, nam je rekel; glejte le moje stopinje in ne naokrog. Res smo mu sledili in bili kar naenkrat na vrhu.“

Dr. Jurij Gorjanc je razpet med rodno Koroško in avstrijsko Koroško. Kljub natrpanemu urniku si vzame čas za gore: „Iz narave se vedno vrnem drugačen, kot bi na vrhu lahko nekaj pustil, kar me teži in nazaj prinesel nekaj, kar gotovo ni od mene, tako da to deluje. Sploh če je človek malo bolj molitveno naravnan. Za to sem iskreno hvaležen in to je tisto, kar lahko potem prinašam drugim.“

V gorah se dr. Jurij Gorjanc počuti dobro, ker to počne že od malega: „To ne sme biti samemu sebi namen, ko sem začutil, da se jaz v gorah dobro počutim, pa je bil kdo kdaj v stiski, se mi je zdelo normalno, da priskočim na pomoč in  naredim vse, kar je v moji moči.“

Dr. Jurij Gorjanc je dober, vesel in veder človek, ki rad živi in s srcem opravlja svoje delo: „V tistem, kar imamo radi, skoraj ni časa, mogoče meji na večno.“

In zakaj je zanj življenje lepo? „Zakaj ne bi bilo - mogoče je v tem najboljši dogovor. Zame je življenje lepo, ko ga jemljem kot dar, ko v meni prebudi hvaležnost. V večji meri ko to zaznamo, bolj zadovoljni in srečni smo. Vsak ima možnost pri sebi videti toliko lepih stvari, za katere je lahko hvaležen. Mogoče vsi ne znajo reči Bogu hvala, lahko pa rečejo svojcem, sebi, dnevu … Hvaležnost omogoča, da stopimo iz sebe in nas naredi srečne.“

Slovenija, Radijski utrip, Oddaje
Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc) Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc)

Hud cinizem

Predvidoma v prihodnjem tednu bo znano, kdaj bomo odločali o treh posvetovalnih referendumih, med katerimi bo tudi posvetovalni referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Moralni ...

Peter Jančič (photo: STA) Peter Jančič (photo: STA)

Natikanje nagobčnika drugače mislečim

Spletni portal tednika Družina poroča, da je raziskovalec spolne vzgoje v šoli ter diplomirani mikrobiolog Tim Prezelj tožil novinarja Roka Blažiča zaradi sklopa objavljenih prispevkov o teoriji ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...