Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović

Nuncij ob praznovanju Slomškove nedelje o vključenosti Cerkve v vzgojo naroda

Slovenija | 28.09.2014, 17:25

Danes popoldne je bila osrednja slovesnost Slomškove nedelje v Brestanici, kjer so obhajali tudi stoletnico bazilike Lurške Marije.

Sveto mašo pri kateri so se spomnili tudi 15-letnice beatifikacije blaženega Antona Martina Slomška je daroval apostolski nuncij v RS nadškof Juliusz Janusz. Pri oltarju se mu je poleg predsednika SŠK in novomeškega škofa Andreja Glavana pridružili še celjski škof Stanislav Lipovšek, murskosoboški škof Peter Štumpf, upokojeni mariborski pomožni škof Jožef Smej ter približno 80 redovnikov in duhovnikov. Uvod v sveto mašo je bila molitvena ura. Nuncij Janusz je v nagovoru med drugim dejal, da imamo v slovenskem narodu veliko svetniških zgledov med katerimi je tudi bl. Slomšek: „Bl. Slomšek je vedel v resnici ustvarjati program nove evangelizacije. Ni prispeval samo k rasti vere ampak tudi slovenske kulture in slovenskega jezika. Cerkev se ne sme nikoli odpovedati vključenosti v proces družbene in domovinske vzgoje naroda. Ta vključenost v življenju družbe mora biti skladna z učenjem evangelija, v iskanju resnice in konkretizacije zapovedi ljubezni.“

Nuncij je v nadaljevanju spomnil na stoletnico bazilike Lurške Marije v Brestanici ter povezal ta jubilej tudi z grozodejstvi prve svetovne vojne. Mnogi so iskali uteho prav v molitvi pred Marijinim oltarjem. „Zidovi tega svetišča bi lahko povedali veliko zgodb o spreobrnitvah, o veri romarjev, ki so prihajali sem,“ je povedal nuncij in dodal: „To svetišče je priča vere slovenskega naroda pa tudi zgodovine. Ko je bila posvečena ta cerkev se je namreč začela prva svetovna vojna. Slovenija je bila dežela težkih bojev in prav gotovo so ljudje v svetišču Lurške Marije iz Brestanice iskali tolažbo in ozdravitev. Lurška Marija je posebej občutljiva za vse bolnike in tiste, ki trpijo zaradi različnih nesreč v življenju.“

Celjski škof Stanislav Lipovšek, tudi dolgoletni varuh Slomškovega groba pa je za Radio Ognjišče spomnil, da je Slomšek zavetnik nove evangelizacije ter dodal: „Sveta vera bodi vam luč! To velja za verujoče in za vse ljudi dobre volje. Materni jezik bodi vam ključ. Saj vemo, kako smo se učili in se preko maternega jezika odpirali svetu in življenju. Mislimo tukaj tudi na vso narodno izročilo, vse te vrednote, ki so s tem povezane in če bi mi to spoštovali, da je to ključ in bi se povezovali med seboj, potem ne bi delali takšnih problemov, kot jih delamo. Človek preganja človeka. Ni človeku brat, ampak je vse kar drugega,“ je povedal škof Lipovšek.

Brestaniški župnik Jože Špes pa je ob sklepu maše spomnil na novi oltar, ki so ga blagoslovili ob 100-letnici bazilike, v katerem imajo relikvije bl. Antona Martina Slomška in bl. Alojzija Grozdeta ter oglejskih mučencev Kancija, Kancijana in Kancijanile, ki so bili mučeni ob izlivu Soče v Jadransko morje. Oltar je delo p. Marka Ivana Rupnika.

Nuncij Juliusz Janusz
Nuncij Juliusz Janusz © p. Ivan Rampre

Škofje in duhovniki
Škofje in duhovniki © p. Ivan Rampre

Škofje in nuncij
Škofje in nuncij © ARO

Zbrani duhovniki in verniki
Zbrani duhovniki in verniki © ARO
„Ob tej priložnosti se bomo še posebej hvaležno spominjali 15-letnice beatifikacije bl. škofa Antona Martina Slomška in 100-letnice posvetitve bazilike Lurške Matere Božje,“ je v vabilu na slovesnost zapisal celjski škof Stanislav Lipovšek.

„V Gospodovo hišo pojemo veseli, je geslo letošnjega vseslovenskega slavja Slomškove nedelje, ki bo 28. septembra pri nas v Brestanici. To geslo združuje petnajstletnico beatifikacije bl. škofa Antona Martina Slomška s stoletnico posvetitve tukajšnje bazilike Lurške Marije. Novo stoletje je v znamenju oltarja, ki je bil posvečen. Ta oltar nas povezuje z vso navzočnostjo Kristusove Cerkve med nami. V oltar so vzidane relikvije (posmrtni ostanki) mučencev iz antične dobe sv. Kancija, Kancijana in Kancijanile, ki so bili mučeni ob izlivu reke Soče v Jadransko morje. Ti mučenci nas povezujejo z oglejsko Cerkvijo, kateri smo pripadali vse do leta 1750. Mesto pod oltarjem ima tudi blaženi škof Anton Martin Slomšek, prav tako pa bl. Alojzij Grozde, katerega svetinje so vgrajene v mozaik, ki prikazuje Jezusovo zadnjo večerjo in nas uče, kakor je rad poudaril bl. Grozde, da je evharistija sonce našega življenja. Na poseben način pa je z nami tudi sv. papež Janez Pavel II., ki si je zamislil in nam dal svetli rožnega venca, ki je v vseh petih skrivnostih upodobljen na oltarju in ambonu. Vsako leto se ob godu bl. Antona Martina Slomška, ki je 24. septembra obhaja vseslovenska Slomškova nedelja, ta bo po potrditvi Slovenske Škofovske konference, v nedeljo 28. septembra prav v naši župniji v Brestanici,“ pa so pred slovesnostjo zapisali na spletni strani župnije Brestanica, kjer dodajajo, da bo ta dogodek vsekakor lepa priložnost za „duhovno rast naše župnije, za promocijo našega kraja, ter za vse krajane, verne in neverne trenutek, ko bodo oči slovenske javnosti in vesoljne Cerkve uprte v našo župnijo in v naš kraj, in se bo pokazalo tudi naše lepo sodelovanje.“

Na Ponikvi pa so se že včeraj tradicionalno srečali učitelji, vzgojitelji in kateheti, katerih zavetnik je bl. Slomšek. Dogodek je letos potekal pod naslovom Vzgoja za veselje. Začel se je že dopoldne v Slomškovi rojstni hiši na Slomu s predavanjem Slavka Rebca z naslovom „Klic veselja naj osreči“. Sledila je akademija s podelitvijo Slomškovih priznanj. Ob 16. uri pa j bila sv. maša v cerkvi na Ponikvi, daroval pa jo je celjski škof Stanislav Lipovšek.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...