Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Srbija žaluje za žrtvami, v BiH strah pred eksplozijami min

| 21.05.2014, 14:34 Rok Mihevc

V Srbiji v pričakovanju novega poplavnega vala utrjujejo nasipe ob Savi, iz Bosne in Hercegovine poročajo o prvi eksploziji mine, na vzhodnem delu Hrvaške so zaradi poplav razglasili katastrofo. Čeprav se naj bi nekatere reke vračale v svojo strugo, težave ostajajo. Ljudje so brez domov in hrane, še vedno grozijo zemeljski plazovi, nevarni so premiki minskih polj, različne bolezni se lahko pojavijo vsak čas.

Srbija

V Srbiji se je začelo tridnevno žalovanje za žrtvami naravne katastrofe. Do petka bodo državne zastave spuščene na pol droga, mediji bodo morali prilagoditi svoj program. Danes pa v državi pričakujejo nov poplavni val. Oblasti zatrjujejo, da so nanj pripravljeni, vodja oddelka za izredne razmere na notranjem ministrstvu je davi dejal, da so razmere na vseh poplavljenih območjih stabilne. Reševalci ostajajo v stanju pripravljenosti, v mestu ob sotočju Save in Kolubare se sicer nadaljuje preventivna popolna evakuacija, čeprav življenja tam trenutno niso ogrožena. Mesto Obrenovac je že včeraj zvečer obiskala tudi evropska komisarka Kristalina Georgieva. Zagotovila je, da ima Srbija polno podporo Evropske unije. „Ponosna sem, da z ramo ob rami celotna Evropska unija stopa proti poplavam in posledicam te katastrofalne nesreče. Že v petek smo v državo takoj napotili reševalce, helikopterje, čolne in drugo pomoč. Srbiji trenutno pomaga 12 članic Evropske unije.“

Srbski premier Aleksandar Vučić pa je poudaril, da država brez pomoči unije ne bo mogla iziti iz krize. Dodal je, da bodo za izhod iz težkih razmer sicer morali največ narediti državljani Srbije sami. Na prizadetih območjih je tudi slovenska Civilna zaščita. Domen Torkar je za naš radio povedal: „V Srbiji še vedno deluje 46 pripadnikov Civilne zaščite, ki je sestavljena iz dveh enot: enota za prečrpavanje vode z dve črpalkama ter enota za reševanje na vodi s štirimi čolni.“

Bosna in Hercegovina

Razmere v državi so katastrofalne in mnogi jih primerjajo s časi, ko je na tem prostoru divjala vojna. Narasle vode so prizadele kar četrtino vseh prebivalcev, milijon ljudi pa je ostalo brez pitne vode. Veliko nevarnost predstavljajo mine iz čase vojen, ki jih je naplavila voda ali so prišle na površje zaradi zemeljskih plazov. Ena naj bi že eksplodirala, a na srečo žrtev ni bilo. V centru za odstranjevanje min opozarjajo prebivalce, naj v primeru, da opazijo to eksplozivno sredstvo, takoj obvestijo civilno zaščito in na območju postavijo opozorilo.

Hrvaška

Stanje katastrofe so razglasili tudi na območju Vukovarsko-sremske županija na vzhodu Hrvaške. Čeprav se Sava umirja, so nadaljevali z utrjevanjem razmočenih nasipov, prostovoljci, ki to počnejo so močno utrujeni, a še vedno optimistični. „Delamo ves čas in hvala Bogu imamo moči, energijo, vse imamo.“

V ostalih delih države nadaljujejo zbiranje humanitarne pomoč za žrtve poplav. Po navedbah hrvaškega Rdečega križa so državljani prispevali že več kot devet milijonov kun oz. 1,2 milijona evrov za žrtve poplav. Med drugim je vlada ponudila brezposelnih osebam slabih 600 evrov bruto za sodelovanje pri javnih delih sanacije stanja. Zaenkrat potrebujejo približno 1000 delavcev. Hrvaški minister za zdravje Rajko Ostojič: „Skupaj z ministrstvom za kmetijstvo bo sledila sanacija terena. Epidemij ne pričakujem, obstaja pa velika možnost predvsem črevesnih, nalezljivih bolezni, zato je treba strogo upoštevati navodila.“ Danes je ameriška vesoljska agencija Nasa na svoji spletni strani sporočila, da se poplave v vseh treh državah vidijo tudi iz vesolja.

O poplavah

Hidrolog Janez Polajnar poudarja, da hudourniška voda s poplavljenih območij Bosne in Hercegovine odteka v Savo ter naprej proti Donavi. Zato so že včeraj imeli težave s protipoplavnimi naspi v Sremu. »Tam so se protipoplavni nasipi na nekaterih mestih predrli, tako da voda iz Savskega korita izteka na obširna ravninska območja. Visokovodni val Save pa se bliža Beogradu, prav danes in v prihodnjih dneh naj bi mesto tudi dosegel. Beogradu se sicer bliža tudi visoka Donava, srbski kolegi zato pričakujejo, da bi bila konec tedna in v začetku prihodnjega tedna v Beogradu povečana vodnatost zelo izrazita,« pravi sogovornik. Srbski hidrologi ocenjujejo, da Beograd zaenkrat ni v nevarnosti, vendar pa jih skrbi stanje protipoplavnih nasipov pred in za mestom. Ti so namreč ponekod v nekoliko slabšem stanju. Pri tem Polajnar dodaja, da je Sava na Hrvaškem že začela upadati, sicer pa naj bi njena pot do romunske meje trajala vsaj še teden dni. Po združitvi povečanega toka Save in Donave pa bo »ta voda še nekaj dni ali pa vsaj en teden tekla proti romunski meji. K sreči pa kot poročajo kolegi iz Srbije, so že predčasno začeli prazniti veliko akumulacijsko jezero pred hidroelektrarno Džerdab zato, da bi sprostili prostor v katerega bi lahko prišla ta velika količina vode in s tem upajo, da bodo razbremenili tok Donave od Beograda proti Romunski meji.« 

Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...