Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Marko ZupanMarko Zupan
Rok MihevcRok Mihevc
Nemirna Libija (foto: Wikimedia Commons)
Nemirna Libija

Škof v Tripoliju opozarja na fundamentalizem v Libiji

Cerkev po svetu | 06.05.2014, 14:44 Marta Jerebič

Libija je včeraj dobila novega predsednika prehodne vlade, Ahmeda Mitiga. To je že peti in z 42-leti doslej najmlajši libijski premier od strmoglavljenega dolgoletnega libijskega voditelja Moamerja Gadafija leta 2011. Prehodne libijske vlade si vse od njegovega padca prizadevajo vzpostaviti red v tej z nafto bogati severnoafriški državi. A kot opozarja apostolski vikar v Tripoliju, msgr. Giovanni Martinelli, država vse od takrat išče svojo identiteto in se sooča s številnimi preizkušnjami, med katerimi najbolj izpostavlja fundamentalizem.

Msgr. Martinelli pojasnjuje, da islamske milice v državi obvladuje Stranka pravičnosti in obnove, ki je povezana z egiptovsko Muslimansko bratovščino, hkrati pa v Libiji delujejo tudi fundamentalisti iz Katarja. Kljub takim razmeram Evropa misli le na svoje interese, kot da ne bi vedela, kaj se dogaja na terenu, opozarja škof in dodaja, da ne bo uspela nadzorovati naftnih nahajališč, saj so se islamske sile vrinile povsod. In če bodo zmagali fundamentalisti, bo Katar tisti, ki bo vodil naftno politiko. Msgr. Martinelli, ki je bil pred 72 leti rojen v Libiji in se je nato leta 1971 v to državo vrnil kot frančiškanski duhovnik, je za tednik kombonijancev Nigrizia še povedal, da je krščanstvo spoštovano, vendar se morajo tudi oni soočati s fundamentalizmom. Redovnice, ki so delovale v mestu Derna v vzhodni regiji, ob meji z Egiptom, so morale kraj zaradi močnih skrajnih islamskih skupin zapustiti. Tudi redovnice v mestu Tobruk in Barge so zaradi groženj odšle. V Bengaziju še vztrajajo. Razmere so torej zaskrbljujoče, vendar msgr. Martinelli ne izgublja upanja. Kot je dejal, živijo pričevanje tišine in molitve. To pa je tudi skupno vsem krščanskim skupnostim v Severni Afriki in na Bližnjem vzhodu.

Cerkev po svetu
Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.