Alen SalihovićAlen Salihović

Slovenija med bolj privlačnimi državami za nemške investitorje

Slovenija | 16.04.2014, 11:42 Petra Stopar

Slovensko-nemška gospodarska zbornica v Ljubljani je izvedla redno poslovno anketo o zanimanju nemških vlagateljev v evropski trg. Medtem ko je še pred dvema letoma Slovenija bila druga najbolj privlačna za nemške naložbe, je danes zdrsnila na osmo mesto. Bolj privlačne od nje so Estonija, Kitajska, Rusija, Slovaška, Češka, Poljska in Nemčija, slednja na prvem mestu. Vzroki za upad zanimanja so predvsem neugodno davčno okolje, neučinkovit boj s korupcijo ter slaba plačilna disciplina. A Slovenija ima po mnenju zbornice tudi kar nekaj prednosti.

Podjetja z nemškim kapitalom v Sloveniji ustvarijo skupaj sedem milijard evrov prihodkov letno, kar je petina celotnih prihodkov slovenske industrije. Večinoma delujejo v predelovalni industriji, trgovini ali storitvenih dejavnostih, skupaj pa zaposlujejo več kot 46.000 delavcev. V tokratni anketi so odgovarjala, da gospodarsko okolje v Sloveniji ni najbolj spodbudno, vendar pričakujejo izboljšanje.

Nemški investitorji so s pozitivno oceno označili naše članstvo v EU z močnim izvozom, produktivnost zaposlenih in zadovoljstvo z lokalnimi dobavitelji, negativno oceno pa so dobili visoki davki, boj s korupcijo in učinkovitost javne uprave. V zbornici ugotavljajo, da je plačilna disciplina v Sloveniji tako slaba, da že skoraj polovica nemških podjetij zahteva plačilo vnaprej. A kot zagotavlja Katja Stadler z zbornice, so nemška podjetja rada na slovenskem trgu: „Nemški naročnik je ponavadi skoraj vedno zadovoljen s slovenskim dobaviteljem, težava pa je, kako vzpostaviti prvi kontakt in dosti slovenskih podjetij tega ne ve. Naš predlog je, da je treba ta kontakt vzpostaviti tudi na nemških sejmih ali pa po priporočilu ostalih podjetij.“

Velik potencial za sodelovanje Stadlerjeva vidi tudi na področju zelenih tehnologij, energetske učinkovitosti, obnovljivih virov ter logistike, glede česar pojasnjuje: „Ogromno nemških se zanima za to, da bi preko Kopra ali tam v bližini imeli neka svoja skladišča in ustanavljali svoja turistična podjetja. Odkar so velika slovenska gradbena podjetja propadla, tudi opažamo, da sedaj v Sloveniji gradijo Nemci, največkrat so projektanti, pa tudi podizvajalci.“

Vedno večje pa je v zadnjih letih tudi obratno zanimanje, se pravi interes slovenskih podjetij za nemški trg. Tem v zbornici svetujejo, naj bodo pozorni na kakovost svojih proizvodov in njihovo konkurenčnost v Nemčiji.

Slovenija, Svet, Politika, Evropska Unija
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...