Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Rok MihevcRok Mihevc

Papež pri avdienci o Jezusovem trpljenju

Papež in Sveti sedež | 16.04.2014, 11:54 Marta Jerebič

Papež Frančišek je splošno avdienco navezal na današnji Evangelij, ki govori o Judovem izdajstvu Jezusa, s tem pa se začne Jezusovo trpljenje, boleča pot, ki jo sam izbere s popolno svobodo. »Nihče mi ne jemlje življenja, ampak ga dajem sam od sebe,« je dejal Jezus. »Oblast imam, da ga dam, in oblast imam, da ga spet prejmem.«

Jezus doseže popolno ponižanje s smrtjo na križu. Gre za najslabšo smrt, ki je bila namenjena sužnjem in zločincem. Jezusa so imeli za preroka, a je umrl kot zločinec. Ko gledamo Jezusa v njegovem trpljenju, kot v ogledalu vidimo trpljenje človeštva in odkrijemo Božji odgovor na skrivnost zla, trpljenja, bolečine in smrti, je dejal papež. Velikokrat zaznamo grozo pred zlom in bolečino, ki nas obdajata in se sprašujemo: Zakaj Bog to dopušča? Videti trpljenje in smrt, zlasti nedolžnih, nam povzroča globoko rano.

Pričakujemo, da naj bi Bog v svoji vsemogočnosti premagal nepravičnost, zlo, greh in trpljenje z Božjo triumfalistično zmago. A Bog nam pokaže ponižno zmago, ki se v človeški logiki zdi polom. Božji Sin je namreč na križu videti kot nekdo, ki je premagan. Vendar Jezus dopusti, da se zlo znese nad njim, in ga vzame nase, da zmaga nad njim. Njegovo trpljenje ni nesreča; njegova smrt je bila zapisana.

Ko se vse zdi izgubljeno, takrat Bog poseže s svojo močjo vstajenja. Jezusovo vstajenje ni srečen konec lepe pravljice, ampak je posredovanje Boga Očeta tam, kjer pride do zloma človeškega upanja, je dejal papež.

Jezus, ki je izbral to pot, nas vabi, da mu sledimo po njegovi poti ponižanja. Ko v določenih trenutkih življenja ne najdemo nobenega izhoda za naše težave, ko se pogreznemo v najtemnejšo temo, je prišel trenutek našega popolnega ponižanja, trenutek, ko izkusimo, da smo krhki in grešni. In prav v tem trenutku ne smemo zamaskirati naš polom, ampak se moramo zaupljivo odpreti Božjemu upanju, kot je to storil Jezus. »Dragi bratje in sestre, ta teden bo dobro, če primemo križ v roke in ga večkrat poljubimo ter rečemo: Hvala Jezus, hvala Gospod,« je še dejal papež.

Papež in Sveti sedež
Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.