Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar
Anica Sečnik (foto: Damijana Medved)
Anica Sečnik

Nega starejših na domu

| 14.02.2014, 10:02

V Sloveniji je približno 30.000 starostnikov, za katere na njihovih domovih zanje skrbijo svojci. To delo je zelo naporno in izčrpajoče. Da bi jim to skrb olajšali pri Karitas že nekaj let pripravljajo tečaje za nego starejših na domu. V februarski oddaji Modrost v očeh smo gostili višjo medicinsko sestro Anico Sečnik, ki je ena od voditeljic teh tečajev.

Karitas po župnijah organizira 20-urne tečaje, ki podajo osnovno znanje o negi. Zanimanje za tečaje se izredno povečuje in naša gostja z veseljem opaža, da se jih udeležujejo tudi mlajši ljudje, kar kaže na osveščenost, da so znanja o negi starejših na domu nekaj, kar je zagotovo koristno. Smiselno je namreč, da si ta znanja pridobimo na zalogo, saj se lahko kar čez noč pojavi potreba po njih in takrat ni časa, da bi obiskali še tečaj.

Tako sem tokratno oddajo zasnovala kot mini tečaj nege starejših na domu in z gostjo spregovorila o temah, o katerih govorijo tudi na tečaju.

Ena od bostvenih stvari pri negi je razumevanje starosti. V splošnem ljudje s starostjo opešajo. Pešajo čutila: slabše vidijo, slišijo, okušajo. Socialno so prikrajšani, saj ne morejo kar tako od doma, vrstniki so daleč, v domovih, morda že umrli. Običajno se tako pozornost, ki smo jo v letih poprej namenili kakovostnim socialnim stikom, v starosti obrestuje. Zato velja za dobre socialne stike poskrbeti še takrat, ko smo pri močeh.

Ko starostnik obnemore je potrebno prilagoditi tudi dom. Naša gostja je poudarila pomen dobre bolniške postelje, ki onemoglemu starostniku bistveno olajša bivanje, obenem pa olajša tudi nego. Ne pozabimo tudi na zadostno število oprijemal; še zlasti v kopalnici.

Spregovorili sva tudi o izgorelosti oskrbovalcev. Naša gostja Anica Sečnik je povedala, da je to zelo pogost pojav in tudi opisala konkreten primer take izgorelosti.

Poudarila je, da je skrb za onemoglo osebo bistveno lažja, če je ta skrb porazdeljena med več oseb in tako ni vsa odgovornost za skrb zgolj na eni osebi. Če je večja družina in če družina dobro funkcionira se da napraviti načrt te skrbi. Poleg družinskih članov, lahko za pomoč prosimo tudi sosede, lahko se tudi poslužimo službe socialnih oskrbovalcev na domu, kar nam delo lahko veliko olajša.

V pogovoru sva se dotaknili tudi trenutka, ki nas privede do odločitve, da starostnika preselimo v dom za ostarele. To je marsikdaj zelo težka odločitev, ki pa se lahko izkaže tudi za dobro, saj je razbremenjenost gospodinjskih opravil, lahko pot h kvalitetnemu skupnemu času s svojo mamo, očetom, …

Ena od tem, ki se jih dotaknejo na tečajih je tudi umiranje in žalovanje. Naša gostja je prepričana, da bi se moral na smrt vsak človek pripravljati vse življenje. Marsikaj se da narediti, še preden smo na smrtni postelji, npr. razdeliti stvari, napisati oporoko. Zelo pomemben je pogovor o odhajanju. Čas umiranja je zelo intenziven čas, a tudi zelo nagrajujoč, pravi naša gostja.

Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...