Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Rok MihevcRok Mihevc
Koncil v Tridentu  (foto: NN)
Koncil v Tridentu

Tridentinski koncil 450 let pozneje

Svet | 04.12.2013, 15:11 Tone Gorjup

V Tridentu se je 4. decembra leta 1563 končal devetnajsti ekumenski koncil, ki ga je sklical papež Pavel III. zaradi oblikovanja jasnih stališč do reformacije in reformističnih gibanj v katoliški Cerkvi. Ob jubileju so minulo nedeljo v stolni cerkvi v Trentu na Južnem Tirolskem pripravili spominsko slovesnost, ki jo je vodil nekdanji predsednik Papeške komisije za zgodovino kardinal Walter Brandmüller.

Tridentinski koncil, ki se je začel decembra 1545 v Tridentu (danes Trentu v Italiji), je potekal kar devetnajst let. Na cesarjev predlog ga je sklical papež Pavel III. z namenom, da bi postavil smernice notranji prenovi Cerkve. Med koncilskimi očeti je bil tudi pooblaščenec ljubljanskega škofa Urbana Textorja. Koncil je med drugim izdelal dokumente, ki govore o zakramentih, o češčenju svetnikov, relikvij in svetih podob ter o odpustkih. Temu je dodal še odloke, ki so zahtevali, da škofje stalno bivajo v svojih škofijah, da ustanovijo semenišča in opravljajo redno vizitacijo na svojem ozemlju. Tridentinski koncil je spodbudil katoliško prenovo in za nekaj stoletij utrdil katoliško stališče do sveta, družbe in drugih krščanskih veroizpovedi.

Ob 450. obletnici sklepa koncila je papež Frančišek spomnil na velik pomen tega vesoljnega zbora katoliške Cerkve. Kot je dejal, so koncilski očetje na njem poskrbeli ne le za ohranitev zaklada vere, ampak za njegovo jasnejše posredovanje tedanjemu svetu. Dodal je še, da Tridentinski koncil ne pomeni prelom s tradicijo, ampak nadaljevanje in njeno osvežitev. Za svojega odposlanca na nedeljski slovesnosti v katedrali v Trentu, s katero so obeležili pomembno obletnico, je imenoval kardinala Walterja Brandmüllerja, znanega specialista za zgodovino koncilov. Pred tem je v Trentu potekal znanstveni simpozij o eklezioloških vidikih Tridentinskega koncila, ki so aktualni tudi danes, ko se v Cerkvi napoveduje prenova.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.