Jure SešekJure Sešek
Aleš KarbaAleš Karba
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Papež Frančišek se je srečal z japonskimi dijaki: Najprej se posluša, nato govori

Svet | 21.08.2013, 20:00

Papež Frančišek se je danes srečal z japonskimi dijaki in profesorji s srednje šole Seibu Gauken Bunri v Tokiu. Srečanje je potekalo na dvorišču sv. Damasa v Vatikanu, udeležilo pa se ga je 200 dijakov, starih petnajst let, in 15 profesorjev.

Sveti oče se je s svojimi obiskovalci pogovarjal s pomočjo tolmača. Zahvalil se jim je za obisk in jim zaželel, da bi njihovo potovanje obrodilo sadove. „Spoznavati ljudi in druge kulture“ je za nas dobro in nam omogoča rasti, je dejal papež Frančišek. In to zato, ker če se osamimo le „sami v sebi, imamo le tisto, kar imamo, in ne moremo kulturno zrasti“. Če pa nasprotno iščemo druge osebe, druge kulture, druge načine razmišljanja in druga verstva, kot je nadaljeval papež, „gremo ven iz sebe in začnemo tisto tako lepo pustolovščino, ki se imenuje 'dialog'“. „Dialog je zelo pomemben za lastno zrelost, kajti pri soočanju z drugo osebo, z drugimi kulturami in tudi pri zdravem soočanju z drugimi verstvi človek raste in zori.“ Papež Frančišek je pri tem opozoril tudi na nevarnost, da se človek v dialogu zapre in se razjezi. To lahko povzroči prepir. In to ni dobro, saj dialog služi, da bi se našli in ne da bi se med seboj prepirali.

Drža, ki jo moramo imeti, je „blagost“. Le-ta je po papeževih besedah zmožnost iskati druge osebe in kulture v miru. Zmožnost, ki omogoča zastavljati razumna vprašanja, kot sta na primer: „Zakaj misliš tako? Zakaj se v tej kulturi ravna tako?“ Nato se drugemu prisluhne in se pogovarja. „Najprej se posluša, nato govori. Vse to je blagost.“ Papež Frančišek je poudaril, da ni pomembno, če drugi misli drugače kakor jaz. Kljub temu sva lahko prijatelja, če sem sam prisluhnil, kako razmišlja on, in če je on prisluhnil, kako razmišljam jaz.

Papež Frančišek je nato izpostavil še nekaj pomembnega: „Dialog je tisto, kar ustvarja mir.“ Miru brez dialoga ni. Prav zato, ker le-ta manjka, obstajajo vojne, boji in problemi brez rešitev, s katerimi se spopadamo. Papež je mladim dijakom iz Tokia zato zaželel, da bi se znali pogovarjati. Da bi znali preko dialoga izraziti, da jim je nekaj všeč, da je nekaj lepo, ali vprašati, kako neka kultura razmišlja. Tako bodo namreč zrasli, je še dodal papež Frančišek.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...