Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović

Kardinal Rylko: Svetovni dan mladih je evangeljska setev

Svet | 17.07.2013, 17:50

V čem je skrivnost svetovnih dni mladih? Kako v tem času sekularizacije Cerkvi uspe tako zelo pritegniti toliko mladih? Kaj žene mlade po vsem svetu, da se tako številčno odzovejo na povabilo svetega očeta? Slab teden pred začetkom svetovnega dneva mladih v Riu de Janeiru kardinal Stanislaw Rylko na ta vprašanja odgovarja z besedami bl. Janeza Pavla II.: „To, kar mladi iščejo na svetovnih dneh mladih, je Kristus!“

Kardinal Rylko, predsednik Papeškega sveta za laike, dodaja: „V tako zmedenem svetu, kjer se rušijo mnoge gotovosti, številni mladi v Kristusu odkrijejo prijatelja, na katerega se lahko zanesejo, najdejo varnega vodnika, skalo, na kateri lahko gradijo svoje življenje. V Cerkvi tudi odkrijejo družbo prijateljev, ki je podpora na življenjski poti, prava družina svetovnih razsežnosti.“

Kardinal Rylko je za Radio Vatikan povedal, da ima letošnji svetovni dan mladih vrsto novosti. Predvsem to, da se srečanje vrača v Latinsko Ameriko po 26-ih letih. Pomenljivo je tudi, da je bil Benedikt XVI. tisti, ki je izbral Rio de Janeiro za kraj letošnjega dneva mladih in s svojim sporočilom zastavil potek pastoralnih priprav, a udeležil se ga bo njegov naslednik, papež Frančišek, prvi latinskoameriški papež. Pred 26. leti je svetovni dan mladih potekal ravno v Argentini, v Buenos Airesu, kjer je Frančišek nazadnje služboval kot nadškof.

Letošnje srečanje mladih se s temo Pojdite in naredite vse narode za moje učence umešča v okvir leta vere in zasedanja škofovske sinode o novi evangelizaciji. Kardinal dodaja, da je papež Benedikt XVI. mlade želel spodbuditi, naj so resnični protagonisti pri oznanjevanju evangelija v današnjem svetu. Za Benedikta XVI. svetovni dnevi mladih niso nič drugega kot nova evangelizacija v teku, so kraj, kjer se rojeva nov način biti kristjani: pomlajeni, polni navdušenja in veselja vere. V tej smeri gredo tudi spodbude papeža Frančiška, ki pravi, da mladi morajo povedati svetu, da je prav slediti Jezusu, prav je izstopiti iz sebe in se podati na periferije sveta in življenja ter prinašati Jezusa. Svetovni dan mladih v Riu je po Rylkovih besedah pristno misijonarski.

Pogosto je slišati, da so svetovni dnevi mladih za udeležence trenutek praznovanja in občestva samo v času poteka dogodka, nato pa se mladi vrnejo v svoje države in nadaljujejo s splošno razširjenim življenjem mladostnikov. Kardinal Rylko odgovarja, da je eden od osnovnih pastoralnih izzivov srečanja ravno graditi mostove med temi posebnimi dogodki in običajnim življenjem v škofijah, župnijah, združenjih in cerkvenih gibanjih; predvsem pa most z vsakdanjostjo vsakega mladega. Po kardinalovih besedah svetovni dan mladih namreč ne razumemo kot praznovanje, ki traja pet dni ob prisotnosti papeža: „Svetovni dan mladih je evangeljska setev, ki jo je treba najprej pripraviti, nato pa zanjo skrbeti. Samo tako lahko rodi sadove. In teh duhovnih sadov je veliko: spreobrnjenja, korenite spremembe življenja, odločitve za duhovništvo, posvečeno življenje ali krščanski zakon, odkritje zakramenta sprave in molitve na splošno. Zahvaljujoč svetovnim dnem mladih se je rodila nova generacija mladih, mladih, ki so Kristusu in Cerkvi rekli 'da'. In tudi nova generacija mladinskih pastoralnih delavcev, ki so občutljivejši za duhovne potrebe mladih.“

Na vprašanje, kaj lahko mladi Brazilci ponudijo sovrstnikom, ki bodo prihodnji teden prišli v Rio iz vseh koncev sveta, predvsem pa iz zahodnega sekulariziranega sveta, kardinal Rylko odgovarja, da je to veselje vere, odločitev za krščanstvo, ki je živeto z velikim navdušenjem. Za Benedikta XVI. so svetovni dnevi „zdravilo proti utrujeni veri“, pojasnjuje kardinal. Papež Frančišek pa je v svoji prvi okrožnici Luč vere zapisal: „Vsi smo videli, kako ob svetovnih dneh mladih mladi kažejo veselje vere, zavzetost za življenje vere, ki je vedno bolj trdna in širokosrčna.“ „Med svetovnimi dnevi mladih je ves svet priča, da je vera mogoča tudi danes, mladi s svojim življenjem govorijo, da je lepo biti kristjan in da to napolnjuje srce z veliko sreče,“ dodaja kardinal Rylko.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...