Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Rok MihevcRok Mihevc

Jordanija: Seminar o vlogi arabskih krščanskih medijev pri iskanju miru

Cerkev po svetu | 12.06.2013, 15:00

V Amanu v Jordaniji je v začetku tedna potekal seminar na temo „Arabski krščanski mediji v službi pravičnosti, miru in človekovih pravic“. Namenjen je bil škofom, duhovnikom in laikom. Cilj je bil poudariti pomen in uporabo medijev v prid vrednot trpečega človeštva v dotični pokrajini.

Seminar je tako poskusil ozavestiti udeležence o sodelovanju, ki bi navzočnost Cerkve na področju medijev naredilo učinkovitejšo. Dogodek je organiziral Papeški svet za sredstva družbenega obveščanja, v sodelovanju s Katoliškim medijskim centrom v Jordaniji. Med drugimi sta se ga udeležila latinski patriarh v Jeruzalemu Fouad Twal in predsednik papeškega sveta, nadškof Claudio Maria Celli.

Slednji je za Radio Vatikan povedal svoje mnenje, da mediji v Cerkvi nimajo le naloge posredovanja novic ali ustvarjanja vezi, temveč naj bi imeli še globljo „občestveno“ razsežnost. Prav nujnost oznanjevanja Jezusa današnjemu svetu nam po Cellijevih besedah pomaga presegati razlike, povezane z različnimi cerkvenimi obredi in tradicijami. Cerkev čuti potrebo, da je zares ona sama in da istočasno prevzema nalogo oznanjevanja. Že Benedikt XVI. je govoril o spoštljivem dialogu z resnico drugih in z njihovimi verskimi razsežnostmi. Nadškof Celli je prepričan, da mora biti na trenutni poti zatorej prisotno močno zavedanje o tem, kdo smo: da pripadamo Jezusu Kristusu, da smo eno z njim in da moramo prav v njem biti odprti za vse. Celli je spomnil še na besede papeža Frančiška, ki jih je le-ta na predvečer binkošti izrekel predstavnikom laičnih cerkvenih gibanj. Spregovoril jim je o kulturi prijateljstva in kulturi srečanja. To pa se nanaša na Cerkev, ki ni zaprta sama vase, kot da bi se morala braniti pred napadi, ampak je odprta in zna biti v dialogu s svetom.

Na programu seminarja v Amanu so bila zato predavanja, ki so poudarila pomen uporabe medijev za gradnjo mostov miru, kar je lahko odločilnega pomena v pokrajinah, kot je Bližnji vzhod. Poleg tega je bil predstavljen Katoliški medijski center v Jordaniji, katerega so udeleženci seminarja nato lahko tudi obiskali. Navsezadnje pa so bili na programu še pogovori po skupinah in zaključna skupna razprava.

Vir: Radio Vatikan

Cerkev po svetu
Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.