Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Rok MihevcRok Mihevc
Kajenje škoduje zdravju (foto: nn)
Kajenje škoduje zdravju

Ob svetovnem dnevu brez tobaka opozorila o pomenu zmanjševanja privlačnosti kajenja pri mladih

Slovenija | 31.05.2013, 15:06

Evropski komisar za zdravje in varstvo potrošnikov Tonio Borg je ob 31. maju, svetovnem dnevu brez tobaka člane Evropskega parlamenta in evropske ministre za zdravje pozval, naj podprejo predlog nove direktive o tobačnih izdelkih. Opozoril je predvsem na pomen prizadevanj za zmanjševanje privlačnosti kajenja in tobačnih izdelkov pri mladih.

Svetovna zdravstvena organizacija je dan brez tobaka prvič razglasila leta 1987. Naslovna tema letošnjega dneva je Ustavimo marketing tobačne industrije!. Po besedah Helene Koprivnikar z Inštituta za varovanje zdravja RS (IVZ) je prav marketing eden najpomembnejših vzrokov širjenja rabe tobaka.

Zaradi kajenja vsako leto na svetu umre šest milijonov ljudi, 600.000 jih umre zaradi pasivnega kajenja. Črna statistika za Slovenijo govori o 3600 žrtvah kajenja letno, od tega jih je 900 starih manj kot 60 let. Če trendov rabe tobaka ne bomo spremenili, bo v 21. stoletju zaradi tobaka na svetu umrla milijarda ljudi.

Kot poudarja Koprivnikarjeva, je nujno čimprejšnje ukrepanje za preprečevanje in zmanjševanje razširjenosti kajenja med mladostniki in mladimi odraslimi, ter dopolnjevanje ukrepov za zmanjševanje obsega kajenja med odraslimi. V EU kar 70 odstotkov kadilcev začne kaditi pred 18. letom starosti.

Po podatkih IVZ v Sloveniji kadi 24 odstotkov prebivalcev, starih 15 do 64 let, več moških (skoraj 27 odstotkov) kot žensk (21 odstotkov). Koprivnikarjeva opozarja na neugodne trende v razširjenosti kajenja med mladostniki in mladimi odraslimi glede na ostale skupine prebivalcev, ter še posebej med dekleti in ženskami.

Delež kadilcev se tako v zadnjih letih viša na račun deleža kadilk med ženskami. Delež kadilcev med mladostniki in mladimi odraslimi se večinoma ne spreminja, se je pa zvišal delež kadilk med mladostnicami. Med mladostniki v starosti 11 do 15 let jih je poskusilo kaditi nekaj več kot 29 odstotkov, več fantov kot deklet.

Trenutno v okviru EU potekajo pogajanja o predlogu nove tobačne direktive. Po besedah Nataše Blažko z ministrstva za zdravje predlog prinaša znatne spremembe na številnih področjih, dodaja pa tudi nekatera nova področja, kot je na primer obravnava elektronskih in zeliščnih cigaret.

Predlog nove direktive med drugim predvideva uvedbo velikih sestavljenih opozoril, ki poleg besedila vključujejo tudi barvne fotografije in naj bi pokrivala 75 odstotkov sprednje in zadnje površine zavojčka cigaret in tobaka za zvijanje. Predvidena je tudi prepoved prodaje tobačnih izdelkov z značilnimi aromami in dodatki, ki ustvarjajo vtis, da je tobačni izdelek manj škodljiv za zdravje.

Ministrstvo za zdravje finančno podpira različne programe, ki so namenjeni preprečevanju začetka kajenja med mladimi in opuščanju kajenja v vseh skupinah prebivalstva. Slovenija je tako ena redkih držav, kjer osnovno zdravstvo omogoča brezplačne programe odvajanja od kajenja.

Slovenija, Svet
Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.